Rusya Türk astronot için Türkiye’den adım bekliyor!

Rus uzay ajansı Roscosmos’un iştiraki, fırlatma işlemi sağlayıcısı Glavcosmos’un Başkanı Dmitriy Loskutov, Türkiye’nin uzaya Türk astronot gönderilmesiyle ilgili Türkiye’den adım beklediklerini ifade etti.

Rusya Türk astronot için Türkiye’den adım bekliyor!

Washington’daki Uluslararası Astronomi Kongresi çerçevesinde Sputnik’e konuşan Loskutov, “Türk meslektaşlarımızdan yapılan teklife karşı Türkiye’den adım bekliyoruz, ilk Türk astronotun 2023’te Uluslararası Uzay İstasyonu’na (UUİ) gidebilir, teklif üzerinde çalışılmalı” açıklamasında bulundu.

Loskutov ayrıca yaptığı açıklamada,; 2023 yılının Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yıldönümü olduğu için bu önemli tarihe özel olarak, uçuşun bu döneme denk getirilebileceğini ifade etti.

Loskutov, “Prensipte Türk astronotun hazırlanması ve uçuşun gerçekleştirilmesi için vakit var” diyerek sözlerine devam etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu teklife kayıtsız kalmayarak, Rusya Federal Uzay Ajansı (Roscosmos) Başkanı Rogozin’in Cumhuriyet’in 100. yılında UUİ’ye bir Türk astronot gönderme önerisini daha önce kabul etmişti. Ancak henüz resmi olarak bir çalışma başlatılmış değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. sinan dedi ki:

    Güzel bir yazı teşekkürler. Türk astronot için Türkiye’den haberi heyecanla bekliyoruz.