İşte Mars gezegenindeki ilk selfie!

Bilindiği üzere NASA’nın keşif aracı Curiosity, Kızıl Gezegen’deki olası yaşam belirtilerini tespit etmek için görev alıyor. Bunun için toprak örneklerini toplamaya devam eden keşif aracı görevi sırasında bir de selfie çekti.

İşte Mars gezegenindeki ilk selfie!

NASA’nın keşif aracı Curiosity 2012’de Mars’a inmişti. Bilim insanları o zamandan beri, “kil içeren ünite (clay-bearing unit)” adı verilen bölgeyi incelemeyi hedefliyordu.

Mars’taki olası yaşam belirtilerini tespit etmek için toprak örneklerini toplamaya devam eden keşif aracı Curiosity, görevi sırasında selfie çekerek Mars gezegeninde çekilen ilk selfinin sahibi oldu.

24 Eylül’de çekilen ve NASA’ tarafından bir ay sonra yayımlanan fotoğraf, Kızıl Gezegen’de kil açısından zengin “Glen Etive” kraterinde ilk kez kimyasal deney yapıldığını da göstermiş oldu.

Ajansın internet sitesinde yer alan habere göre, Curiosity isimli aracın, zeminde iki delik açtığı görüldü. Delikler, “Glen Etive 1” ve “Glen Etive 2” diye adlandırıldı.

Yayımlanan görüntü, Curiosity’nin bir yıl önce ayrıldığı Vera Rubin Sırtı’nı yaklaşık 300 metre geride bırakmış olduğu görüldü. Bu anlamda görüntü, keşif aracının ne kadar yol kat ettiğini de göstermiş oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. İşte Mars gezegenindeki ilk selfie! için yorumda bulun

    İşte Mars gezegenindeki ilk selfie! için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak İşte Mars gezegenindeki ilk selfie! için ilk yorumu yapabilirsin.