Filipinler’de 67 bin yıl önce yaşamış yeni bir insan türü bulundu

Filipinler’in Luzon adasında nesli tükenmiş yeni bir insan türü bulundu. Filipinler’in Luzon adasında yer alan  bir mağarada bilinmeyen insan türlerine ait fosiller keşfedildi. Adadaki mağarada bulunan 13 fosil kemik ve diş kalıntısı, “Homo luzonensis” adı verilen yeni türün ilk insanlarla daha yakın dönemde yaşamış insanlarınkine benzer fiziksel özelliklere sahip olduğuna işaret ediyor. Bilim insanlarına göre, bu buluş ilk insanların Afrika‘dan Güney Doğu Asya’ya uzanan bir yolculuğa çıktığına da işaret ediyor.

Filipinler’de 67 bin yıl önce yaşamış yeni bir insan türü bulundu

Araştırmacılara göre, dişler ve iskelet parçaları, bölgedeki evrim sürecinin sanılandan çok daha karmaşık olduğunu ve ilk insanların geldiği dönemde bu bölgede üç-dört türün daha olduğunu gösteriyor. Bunlardan birisi “Hobbit” adı verilen ve 50 bin yıl öncesine kadar Endonezya’nın Flores adasında yaşayan Homo floresiensis türü. Flores adası Luzon’a 3 bin km mesafe bulunuyor. Ancak iki türün birbiriyle örtüştüğü veya arasında bağlantı olduğuna dair bir işaret bulunmuyor. Uzmanlara göre “Homo luzonensis” türü ile Afrika’da 2-4 milyon yıl önce yaşayan ve iki ayağı üzerinde yürüyen maymun benzeri Australopithecus’lar ve Homo türü ile de benzerlik bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Filipinler’de 67 bin yıl önce yaşamış yeni bir insan türü bulundu için yorumda bulun

    Filipinler’de 67 bin yıl önce yaşamış yeni bir insan türü bulundu için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Filipinler’de 67 bin yıl önce yaşamış yeni bir insan türü bulundu için ilk yorumu yapabilirsin.