Instagram yalan haber devrini bitiriyor!

Sosyal medya siteleri yalan haber ile savaşmak için yeni yöntemler geliştirmeye devam ediyor. Instagram, yalan haberler konusunda yeni önlemler almaya hazırlanıyor.

Instagram yalan haber ile mücadele edecek

Sosyal medyanın en büyük sorunlarından biri de şüphesiz yalan haberlerin hızla yayılması. Bu sebepten dolayı bazı şirketler bağımsız kuruluşlar ile çalışarak yalan haber oranını azaltmaya çalışıyor.

Instagram da bu konuda çalışmalar yaptığını duyurdu. Yeni sistem ile birlikte tarafsız gözlemciler bir gönderiyi yanlış veya kısmen yanlış olarak işaretlediğinde gönderi için uyarı çıkacak. Bu sayede yalan haber, keşfet sekmesi ve etiketlerde gözükmeyecek.

Şirket yetkilileri “Fotoğraf ve video tabanlı yanlış bilgilendirme en çok sorun yaşadığımız konulardan biri. Ekibimiz bu konuda çalışmalarını artırmayı hedefliyor.” dedi. Şirket yanlış bilgilendirme ile mücadele için dünya çapında sertifikalı kontrol kuruluşları ile anlaştığını duyurdu. Toplamda 45 kontrol kuruluşu ile anlaştıklarını belirten yetkililer, çalışmalarının daha da genişleteceklerinin altını çizdi.

Kullanıcılar karşılaştıkları uyarıyı kaldırarak gönderiye erişebilecek. Ayrıca kullanıcılar gönderinin neden yanlış haber olarak işaretlendiğini de görebilecek. Tespitleri daha sağlıklı bir şekilde yapmak için görüntü eşleştirme algoritması kullanacaklarını belirten yetkililer, Facebook üzerinden aynı içeriklerin yayılmasını da önleyeceklerini açıkladı.

Yetkililer, yalan haber etiketleme özelliğinin politikacıların orijinal içeriklerinde geçerli olmadığını söyledi. Yani yanlış bilgi içeren politik gönderileri engellemeyecek.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Instagram yalan haber devrini bitiriyor! için yorumda bulun

    Instagram yalan haber devrini bitiriyor! için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Instagram yalan haber devrini bitiriyor! için ilk yorumu yapabilirsin.