Uzay seyahatine dair merak edilenler

Sovyet uydusu Sputnik ile 1957’de başlayan uzay macerası günümüzde çok sayıda ülkenin katıldığı bir yarışa dönmüş durumda.

Uluslararası uzay istasyonunun yanı sıra farklı ülkelerin çok sayıdaki uydusu da dünyanın etrafında dönmekte.

Mars’a seyahat için hazırlıklar yapıldığı bu dönemde uzaya turistik ziyaretler de insanlığın bu macerasının ayrı bir boyutu haline geldi.

28 Nisan 2001’de Kazakistan’daki Baykonur Uzay Üssü’nden bir uzay yolculuğuna çıkan Dennis Tito, tarihteki ilk uzay turisti olmayı başardı

Altı gün dünyanın yörüngesinde kalan Amerikalı iş insanı Dennis Tito, bu seyahat için 20 milyon dolar ödemişti.

Dennis Tito’dan sonra 2002 yılında Mark Shuttleworth, 2005’te Gregory Olsen, 2006’da Anuşe Ansari uzaya giden turistler olarak tarihteki yerleri aldılar.

Aradan geçen zaman içinde bilimsel araştırmaların yanı sıra uzaya turistik seyahat konusu git gide artan bir şekilde gündem olmaya devam etti.

Uzaya turist götürme yarışında şu anda Tesla’nın sahibi Elon Musk ve Virgin Galactic’in sahibi Richard Branson da aralarında bulunduğu çok sayıda isim yarış içinde.

Şu anda bir uzay seyahati yapmak isteyenlerin 18 yaşından büyük olması, geçmişe dönük beş yıllık sağlık durumlarını ayrıntılı bir şekilde inceleyen raporlara sahip olması gerekiyor.

Saatte 3 bin 564 kilometre hızla hareket eden bir uzay gemisinde 300 kilometre yüksekliğe ulaşmak için Hollanda’da günler süren özel bir eğitimden geçmek gerekiyor. Böylesi bir seyahatin maliyeti ise 2 milyon dolar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Uzay seyahatine dair merak edilenler için yorumda bulun

    Uzay seyahatine dair merak edilenler için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Uzay seyahatine dair merak edilenler için ilk yorumu yapabilirsin.