Kızılırmak Deltası’nda bahar hareketliliği

Samsun’un Alaçam, Bafra ile 19 Mayıs ilçelerinin sınırlarında bulunan,  Kızılırmak’ın Karadeniz’e döküldüğü bölgenin de içinde bulunduğu 56 bin hektar  alanı kaplayan Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti, Türkiye’nin önemli sulak  alanlarının başında geliyor. İrili ufaklı çok sayıdaki gölü, sazlık alanları, ender subasar  çayırları, 12 bin hektarı bulan sulak bölgesi ve barındırdığı canlı türleriyle  Türkiye’nin önemli doğal sistemlerinden birini oluşturan deltada bugüne kadar  yaklaşık 140 türün ürediği belirlendi.

Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’nde Türkiye’deki 480 civarındaki kuş  türünden 356’sı görülebiliyor. Delta, 12 ay boyunca farklı kuş türlerine ev  sahipliği yapıyor. Barındırdığı nesli tükenmekte olan kuşlar, yırtıcı hayvanlar,  kemirgenlerle Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti, baharda sergilediği ayrı güzellikle  ziyaretçileri cezbediyor.

Kış göçmeni türler Kuzey Avrupa’ya doğru göç etmeye başlarken, bahar  aylarının gelmesiyle yaz göçmeni kuş türleri ise Afrika’dan deltaya gelmeye  başladı. İlkbaharın gelmesiyle hayvanlarda hareketliliğin arttığı deltaya  leylek göçleri de sürüyor. Mandalar ve yılkı atlarının da görülebildiği delta,  doğa fotoğrafçıları ve araştırmacıları bölgeye çekiyor. Delta, biyoçeşitlilik, kuş göç yolları üzerindeki konumu, barındırdığı  habitatlar gibi özellikleri ile UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde bulunuyor.

Bir cevap yazın

Or

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Kızılırmak Deltası’nda bahar hareketliliği için yorumda bulun

    Kızılırmak Deltası’nda bahar hareketliliği için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Kızılırmak Deltası’nda bahar hareketliliği için ilk yorumu yapabilirsin.