Zerdeçalın yararları nelerdir? Zerdeçal hangi illetlere düzgün gelir? Zerdeçal nasıl kullanılır?


Hint safranı olarak da bilinen zerdeçal Asya memleketlerinin mutfaklarının vazgeçilmesi bir baharattır. Acımsı bir tadı olan zerdeçalın insan sıhhatine inanılma yararları vardır. Pekala zerdeçalın yararları nelerdir? Zerdeçal hangi marazlara yeterli gelir? Zerdeçal nasıl kullanılır? Mahsusen ruhsal illetlere güzel geldiği bilinen zerdeçal yararları bakımından araştırmalarda mevzu olmuştur. Sizler için mide duvarını güçlendiren ve sindirime uygun gelen zerdeçal hakkında merak edilenleri haberin detayında ekledik.

Yüzyıllardır uzak şark mutfağında ve bitkisel tedavisinde sıklıkla kullanılan zerdeçalın birçok yararı olduğu biliniyor. Kanserden diyabete kadar birçok illette tesirli olduğu yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıkarılmıştır. Devletimizde ise şimdi yeni yeni tanınan olmaya başlayan zerdeçal tıpkı devirde doğal yolla hazırlanan kürlerin vazgeçilmez gereci oldu. İçerdiği kurkumin hususu sayesinde araştırılan ve sindirim sorunlarına güzel geldiği tespit edilen zerdeçalın sarımsak, zencefil ve tarçın üzere bitkilerden daha yaralı olduğu söyleniyor. Eksperler bilhassa bu bitkinin taze halinin tüketilmesi gerektiğini savunuyor. Bunun nedeni ise taze haldeki zerdeçalda bulunan kurkumin ve uçucu yağların daha tesirli olduğunu belirtiyor. 2012 yılından ABD’de yapılan bir araştırmada kalp ve damar sıhhati için sınırlı besin takviyelerin yapılması gerektiğini ve bunlar içinde en tesirli olanın zerdeçal olduğu açıklanmıştır. Güçlü antioksidan tesiri olan zerdeçal baharatı vücuttaki tüm iltihabı temizlediği ve bağışıklığı güçlendirdiği ayrıyeten da kanserle savaşmaya yardımcı olduğu ortaya çıkarılmıştır. Her gün 150 mili gram zerdeçal tüketilmesi kalp faaliyetlerini artırır.

ZERDEÇALIN YARARLARI NELERDİR? ZERDEÇAL NASIL KULLANILIR?

İçerdiği kurkumin hususu yüksek noktada antioksidan içerdiği düşünüldüğünden kanser tedavisinde tesirli olduğu söylenir. Mahsusen bilirkişiler göğüs, deri ve kalın bağırsak kanserlerinin tedavi sürecindeki olumsuz komplikasyonları önler.

Günümüzde sıhhatsiz beslenme ve berbat ömür alışkanlıklarından ötürü unutkanlık illetine yakalanma orantısı arttı. Bu hafıza sorunu bilhassa beyindeki damarların ve sonların zayıflamasından kaynaklandığı biliniyor. Dimağda oluşan amiloid plakları azaltmada en tesirli besinin ise zerdeçal olduğu yapılan araştırmalarda ortaya konuldu. İçerdiği iltihap önleyici hususlar sayesinde dimağın daha sağlıklı çalışmasını destekler.

Şeker illeti da çağdaş çağda artan illetlerden biridir. Kandaki şeker orantısının düşmesi ya da çıkması ile ortaya çıkan bu marazı önlemek için karabiber ve zerdeçal tüketilebilir. Kandaki şeker ve hücreleri dengeleyerek güzelleşmeye destek olur.

Yağlı ve karbonhidratlı besinler sonucu ortaya çıkan hazımsızlık ve şişkinlik üzere rahatsızlıkları da önlemek için zerdeçal bitkisi birebirdir. Düzgünleştirici tesiri olan zerdeçal ayrıyeten ülser ve reflü üzere mide rahatsızlıklarının da tedavisinde doğal ilaç olarak kullanılabilir. 

İltihap önleyici olan zerdeçal münhasıran eklem ve kas ağrılarında tesirlidir. Hareketsizliğe neden olan romatizma ve kireçlenme üzere marazların tedavisinde doğal kür olarak kullanılan zerdeçal içerdiği çözücü hususlar bu illetlere neden olan bed hücreleri kısa müddette yok ederek sağlıklı hücre sayısını artırır. 

Bed kolesterolü de düşürmede tesirli olan zerdeçal, damar duvarının sertleşmesini de önleyerek kalp sıhhatini korur. Bilhassa inmeye ya da kalp çarpıntısına neden olan damar tıkanıklığını engelleyerek sendromsuz bir kalp sıhhatini destekler. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Zerdeçalın yararları nelerdir? Zerdeçal hangi illetlere düzgün gelir? Zerdeçal nasıl kullanılır? için yorumda bulun

    Zerdeçalın yararları nelerdir? Zerdeçal hangi illetlere düzgün gelir? Zerdeçal nasıl kullanılır? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Zerdeçalın yararları nelerdir? Zerdeçal hangi illetlere düzgün gelir? Zerdeçal nasıl kullanılır? için ilk yorumu yapabilirsin.