Zehirli mantar nasıl anlaşılır? Mantardan zehirlenince ne yapılmalı?


Kastamonu doğumlu mantar dostu Naim Güleç, topluluk içerisinde en çok kaygı ettiğimiz velev telaşların giderek fobi haline geldiği mantar tüketimi ile ilgili çok kıymetli noktalara atış yaptı. Zehirsiz mantar tiplerini gönül rahatlığıyla yiyebilmek için mantarda zehrin hangi belirtilerle kendini gösterdiğine değindi. Evet mantarda zehir olduğu nasıl anlaşılır? Devletimizdeki en verimli mantar yerlerini keşfedebileceğiniz konumlar…

Vücut için yararlı besin bedellerine sahip olup memleketimizde çeşit çeşit cinsleri bulunan mantarlar, çoklukla topluluk içerisinde yemeye en çok çekinilen yiyeceklerdendir. Her ne kadar mantar tadı sevilirse sevilsin tüketilmesi düşünülen mantarın içerisinde zehir olup olmadığı telaşı birçok kimseyi mantar yemekten mahrum bırakabiliyor. Mantar dostu Naim Güleç ise zehirli ve zehirsiz mantar çeşitlerinde bilinmesi gereken aydınlatıcı noktalara değiniyor. Birebir devranda memleketimizdeki en verimli mantarların nerede olduklarının ipuçlarını da veren Mantar dostu Naim Güleç’in Yasemin.com editörlerinden Ebrar Albayrak’a yaptığı o açıklamalar haberimizde sizlerle…

Yasemin.com/ KIŞISEL

”BOLETUS AİLESİNİN EN PAHALI MANTARLARI BİZDE!”

– Devletimizde zehirli bir yapıya sahip olan mantar cinsleri nelerdir? Mantarda zehir olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Mantarlardan tamamına yakını devletimizde neredeyse var, siyah bilinen bir tane Türüf çeşidi haricinde yerküre üzerinde kıymetli denen mantarların yüzde doksanı Türkiye’de mevcut. Mantarın tadına bakmakta kimseden bireye nazaran değişebiliyor. ‘Sezar’ yani yumurta mantarı da denilen mantarı kimileri yediği vakit bazıları çok lezzetli bulurken bazıları çok tatsız buluyor. Sezar (imparator) mantarını kızartarak yemeye çalışırsanız onu mahvetmiş olursunuz. Çiğ yenebilen bu mantarı tereyağında pişirerek lezzetli bir halde yiyebilirsiniz. Türkiye’nin Batı’sında Boletus ailesinin en kıymetli mantarları devletimizde var. Morel yani kuzu göbeği dediğimiz bu mantarların hepsi bizde var.

Sığırdili mantarı Avrupa’da çok yaygın bir mantarın ziyade ölçüde Çam Ormanlarında olduğuna rastlamaktadır. Türkiye’nin ulusal mantarı olarak bilinen Kanlıca mantarı, kimi noktalarda çok çokça tercih edilmiyor fakat Fransa’da çok rağbet görüyor. Küçükken mantarların toplanmasını mütenasip görmüyoruz. Amanita üzere mantar tipleri volvonun üzerinden çıktığı için rengi pek görünür olmayıp zehirleme yapabiliyor.

”O MANTARI GÜNÜMÜZDE BİR İNSAN TANISA VE BİLSE ÖLMEYECEK!”

– İçerisinde zehir bulunmayan mantarlar hangileri? Korkmadan yenebilecek mantarlara örnek verebilir misiniz?

Semt pazarlarında en çokça bulabileceğimiz mantarlar Kanlıca çeşididir. Çok nadiren Sığırdili mantarı, kültür mantarları ile Boletus mantarlarına rastlayabilirsiniz. Pazar günleri Kasımpaşa’da kurulan ya da Cumartesi günü kurulan İnebolu pazarında akşam ezanı vaktine kadar alışverişinizi yapabilirsiniz. 7-8 çeşidi çok kolay bir formda bulabileceğiniz bu mantarlar memleketimizde çeşit eşit nokta alırken gayrı devletlerde bu kadar yaygın değil.

Amanita ailesinden Köygöçüren mantarını günümüzde bir insan tanısa ya da bilse ölmeyecek. Mantarlardan korkmak mekanına onları bilmek ya da daha çok tanımaya çalışmak günümüzdeki ‘Mantar fobisini’ ortadan kaldıracaktır. Son olarak şunu söyleyebilirim kaygı mantarı bize dost bulmaz…

”ÜLKEMİZDEKİ MANTARLARINI EN VERİMLİLERİ O NAHIYEDE…”

– Mantar yolculuğuna çıkacak olsak rotamızı nerelere çevirebiliriz? Türkiye’deki en ülkü mantar yekuna mekanları nereler?

İstanbul’a yakın mantarla ilgili keşif yaptığım yanlardan birisi Belgrad tarafından vize saray Kırıkkale’ye kadar sona gidilebilecek Kuzey Ormanları diyebileceğimiz konumlardır. Tekrar Beykoz’dan Ümraniye’ye kadar Şile, Ağva, Adapazarı üzere Karadeniz Yerine kadar gidilebilir. Toroslar ve Ege mantarda çok verimli ortamlardır. Rakım ve enleme nazaran mantarların görülme sıklığı vardır. İstanbul’da en yakın mekan; Beykoz Ümraniye tarafındaki Kent Ormanları diyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Zehirli mantar nasıl anlaşılır? Mantardan zehirlenince ne yapılmalı? için yorumda bulun

    Zehirli mantar nasıl anlaşılır? Mantardan zehirlenince ne yapılmalı? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Zehirli mantar nasıl anlaşılır? Mantardan zehirlenince ne yapılmalı? için ilk yorumu yapabilirsin.