Vajinismus ve Cinsel Terapi

Vajinismus, kadınlarda görülen bir cinsel işlev problemidir. Vajina girişini çevreleyen pelvis kaslarının istem dışı kasılarak, cinsel birleşmede acı ve ağrıya neden olması veya bu sebeple cinsel birleşmenin hiç gerçekleşememesi şeklinde tanımlanabilir. Kadın eşini sevmesine ve istemesine rağmen, bilinçaltındaki korkular nedeniyle kendini kasar ve cinsel ilişkiye giremez. Bu kasılmalar, cinsel birleşme dışında jinekolojik muayene esnasında veya vajina içine tampon yerleştirme durumlarında da ortaya çıkabilir.

Vajinismus psikolojik kaynaklı bir durumdur, çok nadiren anatomik nedenlerden kaynaklanabilir. Vajinismus hastalarının yalnızca %10’un da yapısal bir nedenden söz edilebilir.

Çok sık görülen bir rahatsızlıktır. Ülkemizde her on evli çiftten birinde, bu rahatsızlığın görüldüğü düşünülmektedir. Vajinismusun bizim toplumumuzda en sık görülme nedeni; cinsel kimliğimize dair psikolojik kaygı ve korkulardır. Kız çocuklarına öğretilen veya bilinçaltımıza kodlanan ‘erkekler sana zarar verir’, ‘cinsellik kötüdür’, ‘kızlık zarı çok değerli ve korunması gereken bir şeydir’ düşünceleri bu problemin ortaya çıkmasında önemli rol oynar. Bizim kültürümüzde bir kadın, çocukluk yıllarından itibaren bacakları arasında ne olduğunu bilmediği çok önemli bir hazinesi olduğunu hissederek büyür.

Vajinismus’da sorun vajinada değil, aslında beyindedir. En önemli cinsel organımız sanılanın aksine beynimizdir.

VAJİNİSMUSUN TEDAVİSİ

 • Kişinin vajinismus tanısı kesinleştikten sonra tedavisi; bu konuda uzman cinsel terapistlerce gerçekleştirilir. Nedeni psikolojik olduğu için genellikle standart bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Vajinismus tedavisi kişiye özel bir terapi olup; vajinismus tedavi süresi, hastalığın şiddetine göre birkaç seanstan, 8-10 seansa kadar sürebilir.

 • Psikolojik olmayan vajinismus problemlerinde cinsel ilişkiye imkân vermeyen yapısal nedenler, cerrahi işlemler ile halledilebilir. Bu sebeple vajinismus hastalığı olan kişiler, jinekolog tarafından muhakkak değerlendirilmedir. Vajinismus rahatsızlığının %90 nedeni psikojeniktir. Psikolojik kaynaklı vajinismus tedavisinde; sorunu kökten çözemeyen cerrahi müdahaleler, lokal anestezik kremler, oturma banyosu gibi girişimler kesinlikle uygulanmamalıdır. Çoğunlukla tedavilerde davranışsal ve bilişsel yaklaşım tercih edilir. Bilişsel yaklaşım olarak kişiye genital organları hakkında bilgi verilmesi, cinsel ilişki ile açıklayıcı bilgi verilmesi yer alabilir. Kegel egzersizleri hakkında bilgi verilerek, vajinada bulunan aşk kasları üzerinde denetim sağlanabileceği öğretilmelidir. Bilişsel programlar aynı zamanda erkek eşler üzerinde de uygulanmalıdır. Bu konu üzerinde erkeklerde de bilgi eksikliği vardır ve cinsel ilişki sırasında bu nedenler engel olabilmektedir. Erkeklerde ki ürolojik sebepler de vajinismus’a neden olabilir. Bu sebeple erkek eşler ile de muhakkak görüşme yapılmalıdır. Cinsel terapinin sağlıklı yürütülebilmesi ve başarılı bir sonuç vermesi için çiftin birlikte sorumluluk alması ve katkı vermesi çok önemlidir. Vajnismus tedavisi sonrasında kalıcı iyileşme sağlanmakla kalınmaz, çiftlerin cinsellikten haz almaları da sağlanır.

CİNSEL DANIŞMANLIK VE TERAPİ

Cinselliğin, psikolojik dengenin sağlanmasında, mutlu, huzurlu bir aile yaşamında çok önemli bir rolü vardır, hayatı haz dolu ve anlamlı kılar, bu şekilde,aşkı ve sevgiyi güçlendirir ve yaşantıya yeni boyutlar kazandırır. Ülkemizde evliliklerin pek çoğu ne yazık ki cinsel uyumsuzluk ve ilişkideki çatışmalar nedeniyle bir açmaza sürüklenmekte ve çiftler yıllar boyu mutsuz bir beraberliği sürdürmek zorunda kalmaktadırlar.
 

 • CİNSELİLİŞKİDEBULUNAMIYORSANIZ

 • CİNSEL İSTEĞİNİZ ÇOK AZALDI YA DA HİÇ YOKSA

 • CİNSEL İLİŞKİYE KARŞI KORKULARINIZ VAR VEYA CİNSEL İLİŞKİ SIRASINDA GERGİNSENİZ

 • CİNSEL İLİŞKİDE ISLANAMAMA, KURULUK, YANMA VE AĞRI OLUYORSA

 • CİNSEL İLİŞKİDE UYARILMADA ZORLUK, HİSSİZLİK VE ORGAZM OLAMAMA YAŞIYORSANIZ

 • KORKUDAN JİNEKOLOJİK MUAYENE OLAMIYORSANIZ

 • EŞİNİZLE CİNSEL PROBLEMLERİNİZ NEDENİYLE TARTIŞMA YAŞIYORSANIZ

 • EŞİNİZDE ERKEN BOŞALMA VE SERTLEŞME PROBLEMLERİ VARSA

Buna benzer sorunlarınıza cinsel danışmanlık ve terapiyle çözüm bulabilirsiniz. Cinsel terapistler tarafından sorunlarınızın nedenleri doğru olarak saptanarak, yapılacak terapi ile sağlıklı ve mutlu bir ilişkinin kapıları açılacaktır.

EVLİLİK ÖNCESİ DANIŞMANLIK

Çevreden edinilen ilk geceyle ilgili abartılı ve yanlış hikayeler kızlarımızda; vajinismus, ağrılı cinsel ilişki, orgazm olamama ve cinsel isteksizlik gibi problemlerin ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Bu şikayetlerin bazıları kalıcı olabilmekte ve ilerde evliliklerde ciddi problemlere yol açmaktadır 

Erkeklerde de endişe ve korku nedeniyle sertleşme problemleri, erken boşalma ve cinsel ilişkiye girememe gibi durumlar görülebilmektedir. 

Evlilik planlayan tüm çiftler CİNSEL DANIŞMANLIK alarak, cinsel anatomi, kızlık zarının yapısı, yerleşimi, nasıl haz alınıp verilebileceği, gerçekte ilk gece nasıl olur ve nasıl kolaylıkla atlatılır gibi konularda rahatlıkla bilgi sahibi olabilirler. Böylece ülkemizde sık görülen bir çok cinsel problemin başlamadan önüne geçilmiş olur. Aynı zamanda evliliğin hemen başında çocuk sahibi olmak istemeyen çiftlere korunma yöntemleri hakkında da detaylı bilgi verilebilinir. Hamilelik planlayan çiftlere de, gebelik öncesi danışmanlık verilerek, çiftlerin, dolayısıyla toplumumuzun daha sağlıklı bebeklere kavuşmasına yardım edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Vajinismus ve Cinsel Terapi için yorumda bulun

  Vajinismus ve Cinsel Terapi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Vajinismus ve Cinsel Terapi için ilk yorumu yapabilirsin.