Uzun biberin (Darüfülfül) yararları nelerdir? Uzun biber hangi marazlara yeterli gelir?

Endonezya’nın en çok kullanılan baharatlarının ham hususu olan uzun biberin ne olduğunu biliyor musunuz? Evet Uzun biberin (Darüfülfül)faydaları nelerdir? Uzun biber hangi marazlara düzgün gelir? Meyve olarak da tüketilen uzun biber hakkında bilmeniz gerekenleri sizler için araştırdık. Sindirim sıkıntılarından en yaygın olan gaz sıkışmasına âlâ gelen uzun biberin öbür ismi darüfülfüldür. Haberin detayında uzun bibere dair bilinmesi gerekenleri bulabilirsiniz.

Piper Longum olarak bilinen Endonezya uzun biberi bir asma bitkidir. Bol su verildiğinde konutlarda bile yetiştirilebilir. Meyve olarak tüketilen uzun biber tıpkı devranda kurutularak baharat olarak da kullanılır. Eski Türk ürünlerinden olan Divanu Lügati’t-Türk’te geçen uzun biber, yüzyıllardır memleketimizde de kullanılır. Güçlü bir antiseptik olduğundan vücutta yağ birikimini ketler. Yüzyıllardır yemeklerde ve çay çeşitlerini tatlandırmada kullanılır. Biber ailesine ilişkin olan pippali de vücuttaki yağ asitlerini yakar. Böylelikle biriken toksinleri atar. Bakteriyel enfeksiyon özelliğine sahip uzun biber kısa müddette üst teneffüs yolu illetlerinden kurtulmaya yardımcı olur. Uzun bibere halk arasında Tiflis biberi de denir. Osmanlı devrinde ise bu bibere darılfülfül denilirdi. İlaç prodüksiyonunda kullanılan uzun biberde güç kuvvet ve şifa için macunlar yapılırdı. Kozalağın uzun haline benzeyen uzun biberin tadı karabiber ile birebirdir. Yemeklere aroma katan uzun biber insan sıhhatine inanılmaz yararları bulunur. İçerdiği fenol bileşikler vücudun ısısını artırarak süratle yağ yakmasını sağlar. 

UZUN BİBERİ (DARÜLFÜLFÜL) YARARLARI NELERDİR?

Vücutta toksin birikimini önleyen karaciğer birtakım tesirlerden ötürü yağlanmaya başlar. Bu durumda vücudun umumî sıhhatini olumsuz tesirler. Uzun biber karaciğerin hücrelerini yenileyerek yağlanmayı önler ve daha sağlıklı çalışmasını sağlar. 

Uzun biberin neredeyse hiç yan tesiri bulunmaz. Çözücü hususlar içerdiğinden vücudun yağ bağlamasını köstekler. Birikmiş yağları da çözümleyerek kısa müddette kilo vermeye yardımcı olur. 

Bağışıklık sistemi zayıf olan bireylerde bakteri nispeti süratle artar. Bu da bir çok illete yer hazırlar. Mahsusen bakteriler burun bezlerinde ve sinüs kanalarında birikerek, sinüzit ve burun tıkanıklığı üzere illetlere neden olur. Akabinde de gerilim, şiddetli baş ağrısı, yorgunluk, öksürük ve hapşırma üzere belirtilerle hayat kalitesini hayli olumsuz tesirler. Ama uzun biber vücutta bakteri birikimini önler. Bakterilere karşı bağışıklıkta kalkan oluşur. Uzun biber baharatını balla karıştırıp tüketildiğinde kuru öksürük sıkıntısını gidermiş olur.

Yerkürede obeziteden sonra en çok yaşanan illetlerden biri diyabettir. Kan içerisindeki şeker orantısını ayarlayamadığıdan yükselir. Bu da vücutta önemli komplikasyonlara neden olur. Uzun biber kandaki şeker orantısını düzenler. 

İçerdiği mineraller sayesinde mide asidini istikrarlar. Yemeklerden sonra yaşanan hazımsızlığa yeterli gelir. Bunun yaşanmaması içinde yemeklere bir tutam eklemeniz ehil olur.

Metropol hayatın en yaygın illetlerinden biri gerilim ve depresyondur. Bu iki rahatsızlığın artmasındaki en büyük etken ise had hücrelerinin gün uzunluğu deforme olmasıdır. Uzun biber içerdiği fenol bileşikler sayesinde hudutların sakinleşmesini destekleyerek bu rahatsızlıkların şiddetini azaltır.

Diş eti marazları içinde uzun biber baharatını tuz ve hamurla macun kıvamından biraz kalın bir hale getirin ve ağrıyan diş eti üzerine sürün bir saat bekletiniz. Acının yavaş yavaş azaldığını ve enfeksiyonların ise bir müddet sonra azaldığını göreceksiniz.

Ilık su ile karıştırılıp tüketildiğinde boğazdaki enfeksiyonu atar. Ses kısıklığına yeterli gelir. Acı bir tadı olduğundan bal ile karıştırılarak da tüketilir. Münhasıran yakılıp solunduğunda akciğerlerde oluşan enfeksiyonları yok eder. Astım hastaları için epey tesirlidir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Uzun biberin (Darüfülfül) yararları nelerdir? Uzun biber hangi marazlara yeterli gelir? için yorumda bulun

    Uzun biberin (Darüfülfül) yararları nelerdir? Uzun biber hangi marazlara yeterli gelir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Uzun biberin (Darüfülfül) yararları nelerdir? Uzun biber hangi marazlara yeterli gelir? için ilk yorumu yapabilirsin.