Tarçın elmasının (Graviola) yararları nedir? Tarçın elması nasıl tüketilir?

Görünüşü itibariyle yeşil çileği andıran tarçın elmasının ne olduğunu biliyor musunuz? Tropik meyveler arasında en tanınan olma yolunda ilerleyen tarçın elmasının yararlarını sizler için derledik. Evet tarçın elmasının (Graviola) yararları nedir? Tarçın elması nasıl tüketilir? Vücudu adeta yenileyen bu mucize besin hakkında merak ettikleriniz haberin detayında bulabilirsiniz.

Guyabano, annona muricata ve griviola isimlerle yurt dışında tanınan olan tarçın elması tropik iklimlerde yetişen ve vitamin mineraller bakımından hayli varlıklı olan bir besindir. Ana vatanı Amerika ve Karayipler olan meyvenin ağacı yaprak dökmez. Tat olarak ananas ve elmaya benzeri. Birinci olgunlaşma evresinde asitli bir husus içerir. Bu yüzden külliyen olgunlaşınca tüketilmesi tavsiye edilir. İç kısmı bol etlidir. Bu et kısmında yüksek ölçüde lif vardır. Tasarruf ortamları meyve suyu ve dondurmadır. Çiğ olarak da yenilebilen meyve olgunlaşma evresini süratle tamamlaması ve içindeki asidi bir nebze atması için kısmından toplanıp gölgeli bir ortamda tamamlanması beklenir. Dış kabuğunda sert dikenler olan bu meyve umumiyetle suyu çıkartılarak tüketilir. Bunun haricinde reçel, marmelat ve tatlılarda kullanılır. Likit orantısı yüksek olan meyve sıralamasında birinci beşe giren tarçın elması yüksek ölçüde C, B1 ve B2 üzere vitaminlerin yanı sıra magnezyum, potasyum ve demir bakımından zengindir.

KANSER TEDAVİSİNDE BİR NUMARA!

Yapılan araştırmalarda bu meyvenin kanser ilaçlarından bin kat daha tesirli olduğu tespit edilmiştir. Kemoterapi sırasında hastaların yüzde 80’inde sağlıklı hücrelerde yok olmaya başlar. Bu da hastada saç dökülmesine, zayıf bağışıklığa, kilo kaybına ve mide bulantısına neden olur. Lakin yapılan araştırmalarda her gün tarçın elması suyunu tüketen hastanın bu tesirleri yaşamadığını tıpkı hengamda daha çabuk güzelleştiği gözlemlenmiştir. Bunun nedeni ise tarçın elmasında yüksek ölçüde antikorların bulunmasıdır. 

TARÇIN ELMASININ YARARLARI

Hollywood yıldızlarının diyet listelerinin birinci sıralarında bu meyvenin olmasının nedeni yüksek ölçüde lif içermesidir. Lif sindirimi hızlandırmanın yanında uzun periyodik tok meblağ. Bu tokluk hissi gün içerisinde yorgunluğa neden olmaz zira birebir vakitte tarçın elması vücuda güç sağlar. Yorgunluk ve depresyon riskini azaltır. 

Vücuda ayan faktörlerden ötürü giren ve çoğalan hür radikalli makûs hücreler tümör hücrelerine neden olur. Bu hücreleri önleyen tesirli besinler arasında tarçın elması bulunur. Tarçın elması içerdiği C vitamini yüksek ölçüde antioksidan tesiri göstererek bu hücrelerin tesirlerini azaltarak daha genç görünmelerini sağlar. 

– Bağışıklık sistemini güçlendirdiğinden mahsusen yüksek ateşlenmeler esnasında suyu çıkartılarak tüketilebilir. Bu bağışıklık sistemindeki  proteinlerin hudut hücrelerini deforme etmesini önler. Vücut ısısı korur. 

Antioksidan tesiri kanser ve tümörün yanı sıra cilt sıhhati içinde hayli değerlidir. Anti-aging tesiri gösteren tarçın elması ciltteki deforme hücreleri azaltıp genç hücre sayısını artırarak yaşlanmayı ve kırışmayı önler.

Yapılan birtakım araştırmalarda vücudun en çok vitamine muhtaçlık duyduğu lakin en az vitamine sahip olduğundan dökülme ve yıpranma yaşayan saçlar içinde en ülkü besin olduğu ortaya çıkarıldı. 

Kabuğu kurutulup çay yapılır. Bu çay hudut hücrelerini yatıştırır. Depresyon ve gerilim üzere ruhsal marazlara âlâ gelir. Bunun yanı sıra uykusuzluk meselesine doğal ilaçtır.

TARÇIN ELMASI NASIL TÜKETİLİR?

Mütehassıslar bu meyvenin ilacını yapmışlar lakin bir tesirinin olmadığını gözlemişler. Bu yüzden en sağlıklı yolun meyvenin özgün halini tüketmek olduğunu belirtmişlerdir. Sabah, öğlen ve akşam aç karana meyve halini yada suyu çıkartılarak tüketilebilir. Birebir vakitte kurutulmuş yapraklarından çay yapılarak da tüketilebilir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Tarçın elmasının (Graviola) yararları nedir? Tarçın elması nasıl tüketilir? için yorumda bulun

    Tarçın elmasının (Graviola) yararları nedir? Tarçın elması nasıl tüketilir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Tarçın elmasının (Graviola) yararları nedir? Tarçın elması nasıl tüketilir? için ilk yorumu yapabilirsin.