Obezite nedir? Nedenleri nelerdir?

Obezite nedir? Nedenleri nelerdir?

Bilimsel çalışmalar sonucunda elde edilen veriye göre obezite neden kaynaklanır sorusuna tam bir cevap gelmemektedir. Yani obezitenin temel nedeni tam olarak bilinmemektedir. Bu yazımızda genel olarak obezitenin nedenleri ne birlikte bakalım.

Aşırı şişmanlığın yani obezitenin nedenleri nelerdir?

·         Çağımızda yanlış beslenme, aşırı şişmanlığa neden olan en büyük yanlışlardan biridir. Genel olarak aşırı şişmanlığa, doymuş gıdalar ve sağlıksız beslenme neden olmaktadır.

·         Aşırı beslenme, özellikle obezitenin genel çerçevesi içerisindedir. Özellikle obeziteye, sık sık her öğünde yemek yemek neden olur. Katı yiyecekler dışında asitli ve gazlı yani sağlıksız yiyecekler aşırı kilo almaya neden olur.

·         Hareketsiz bir yaşam kilo almaya en büyük etkendir. Domino taşı şeklinde yapılan bu yanlış yaşam obezite yani aşırı kilo almaya sebebiyet verir.

·         Psikolojik durum dolaylı olarak da olsa obeziteye neden olabilir. Psikolojinin insan üzerinde etkisine bakıldığında çok yemek yemek ve düzensiz beslenmenin de neden olduğu görülebilir.

·         Bir diğer husus, genetik durum etkili olabilir. Ailenin önceki durumunda obezite hastalığı var ise kişinin aşırı kilo almaya meyilli çok yüksektir.

Yukarıda saymış olduklarımızın dışında obeziteye neden olan diğer hususlar ise aşağıda kısa kısa belirtilmiştir. Cinsiyet durumu, yaşam durumu, aynı zamanda ve yanlış beslenme, doğumlar arası sürenin kısa oluşu, psikolojik rahatsızlıklar, yanlış ilaç kullanımı, alkol ve sigara, yeteri kadar hareket etmeme, vs.

Sonuç olarak obezite, insan sağlığını olumsuz yönde etkileyen kötü bir hastalıktır. Bundan kurtulmak için kişinin kendisine düşen birçok görevi vardır. Bu görevleri kısa kısa yukarıda açıklamaya çalıştık. Sağlıklı günler dileriz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Obezite nedir? Nedenleri nelerdir? için yorumda bulun

    Obezite nedir? Nedenleri nelerdir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Obezite nedir? Nedenleri nelerdir? için ilk yorumu yapabilirsin.