Nanenin yararları nelerdir? Her gün taze nane tarafsanız ne olur? Nane limon çayı ne işe yarar?

Taze ve kurutulmuş biçimlerde tüketilen nanenin yüzyıllardır insan sıhhatine inanılmaz yararları olduğunu biliyor. Münhasıran mide rahatsızlıklarını önleyen nane hakkında merak edilen her şeyi sizler için araştırdık. Farklı bir tadı olan nane, tersine harika bir kokuya sahiptir. Evet Nanenin yararları nelerdir? Her gün taze nane tarafsanız ne olur? Nane limon çayı ne işe yarar? Nanenin zararları var mı? Nane yağı ne işe yarar? Tüm bu soruların cevabı haberimizin detayında…

Nane A vitamini bakımından epeyce zengindir. Bunun yanı sıra kalsiyum, magnezyum, potasyum, folat ve omega-3 yağlarını da bol ölçüde barındırır. İçerdiği bu mineral ve vitaminler sayesinde nane birçok illete şifa aslıdır. Eksperler bu şifa deposu naneyi her gün taze bir biçimde tüketmenin vücut sıhhatimizi olumlu istikamette etkilediğini vurguluyor. Münhasıran yoğurt ile birlikte tüketilen nane mide rahatsızlıklarını azaltır. Yemeklerde ve salatalarda sıklıkla kullanılan şirin kokusu ve tadı ile münferit bir tat katan nane çayı ise hazmı kolaylaştırır. Kurutularak da kullanılan nane sirke ile tüketildiğinde iç kanamaları durdurmada tesirli olduğu bilinir. Sakinleştirici tesire sahip olan nane yüzyıllarca adet sancısı ve teneffüs hastalıklarına düzgün gelir. Birebir devranda yapılan araştırmalarda ana sütünü artırmada tesirli olduğu ortaya çıkarılmıştır. Ballıbaba ailesine ilişkin olan nane, yerkürede 30 kadar tipe sahiptir. Temmuz ve Ağustos aylarında yeşermeye başlayan nane sıkla kış aylarına kadar taze halde bulunur. Ekseriyetle kurutulup baharat olarak tercih edilir. Kış aylarında sıklıkla tüketilen besinler arasında birinci sırada yan alır. Nane ve limon üst teneffüs yolları illetlerinin en doğal ilacıdır. Başkaca yağı da çıkartılıp kullanılan nane her bakımından insan sıhhatine yararları vardır.

NANENİN YARARLARI NELERDİR? HER GÜN NANE TARAFSANIZ NE OLUR?

Günümüzde en çok yaşanan rahatsızlıklardan bir tanesi kansızlıktır. Bu rahatsızlık için eksperler çoklukla doğal tedavi metotlarını öneriyor. Bu doğal tedavi formüllerinden en tesirlisi ise nanedir. Münhasıran her gün taze nane tüketmek vücudun muhtaçlığı olan günlük vitamin ve mineralleri karşılar.

Kimi besinlerdeki zararlı mikroorganizmalar vücutta bulunan ürik asit sayesinde parçalanır ve vücuttan atılır. Lakin sıhhatsiz bir vücut bu süreci yapamaz. Bu durum eklemlerde ve kimi organlarda ödem toplanmasına neden olur. Bunu engellemek için bir su şişesine taze nane koyun ve bekletin. Sabah kahvaltı öncesi ve sonrası birer bardak bu sudan tüketin. Bu karışım vücudunuzdaki zararlı toksinleri idrar yoluyla atmanızı sağlar.

Nanede bulunan rosmanirik asit unsuru ferahlatıcı bir tesir sağlar. Bu sayede her mevsim yaşanan teneffüs yolu hastalıklarında taze nane hem teneffüs yollarını temizler hem de iltihaplanmaları önler. Taze nane yapraklarından yapılan çay bu rahatsızlıklar için güzelleştirici tesir sağlar.

Yağlı ve karbonhidratlı yiyecekler sindirim meselelerine sebebiyet verir. Nane içerdiği mentol sayesinde yaşanan hazımsızlık üzere sindirim meselesine uygun gelir. Salata, çay ya da soğuk çaylara atılan taze nane yaprağı hazımsızlık derdini yaşama riskini azaltır.

Başkaca gemi ve uzun yol otomobil tutmalarında kesinlikle yanınızda bir avuç taze nane bulundurun. Yolculuk uzunluğu ara ara bu naneleri koklamanız mide bulantılarınızı engelleyecektir. 

Neredeyse en büyük sorunlardan biri olan ağız kokusunu gidermede tükürük bezlerini enfeksiyondan temizlemede de tesirlidir. Taze halde çiğnendiğinde diş eti aralarındaki besin atıklarının enfeksiyona neden olmasını önler. Diş etlerini güçlendirerek diş yüzeyini yeniler.

Çoklukla çocuklarda sıklıkla görülen kurtlanma üzere marazlara da doğal şifadır. kurtları dökerken mesane ve bağırsaklarında temizlenmesini sağlar. Basur oluşumunu önler.

Emziren hatunların tüketmesi dahilinde sütünün artmasını sağlar. Ayrıyeten emziren bayanın virüs ve bakterilere karşı direncini artırır.

Kaynatılarak buharı koklandığında sinüs yollarını açar. Büyüyen burun bezlerini küçültür. Vücuda oksijen alınımını artırır. Bu prosedür başkaca sonların yatıştırılmasında da ekilidir.

Çevresel faktörlerden ötürü vücudun biriktirdiği radyasyonu kolaylıkla atar.

NANE YAĞI NE İŞE YARAR?

Masajla alın ve enseye uygulandığında kronik baş ağrısı marazlarını dindirir.

Sivilcenin olduğu konuma sürerek deforme olan ortamı yeniler.

Yorgunluk ve gerilimi azaltmada tesirlidir.

Yağı yarım çay bardağı ılık suya katıp gargara yaparak ağız içi yaraların şiddeti azaltılabilir.

Adet devirlerin alt karna masaj yaparak uygulandığında sancıların ve krampların şiddetlerini azaltır. 

NANE LİMON ÇAYI NE İŞE YARAR?

Kurutulmuş naneden iki yemek kaşığını 4 su bardağı su ile bir arada bir kaynatma kabına koyunuz. Kaynarken içerisine yarım su bardağı limon suyu ve âlâ yıkanmış limon bir kaç tane limon kabuğu ekleyin. 5 dakika kaynattıktan sonra bir 10 dakika bekletiniz. Süzerek tüketebilirsiniz. İsterseniz de kekikte ekletip suyu süzüp bir şişeye koyup tonik olarak kullanabilirsiniz. Üst teneffüs yolları marazları sırasında da içerisine bal ekleyin bu karışım boğazların kuruluğunu gidermede tesirlidir.

NANENİN ZARARLARI VAR MIDIR?

Gebe hatunların nane çayını tüketmeden mütehassısa müracaatlarında yarar var. Güçlü bir çözücü olduğundan rahime zarar verebilir. Mütehassıslar nane çayının ve nanenin çok ziyade tüketilmesini tavsiye etmez. Ölçülü ve hekim tavsiyesiyle olması daha yararlıdır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Nanenin yararları nelerdir? Her gün taze nane tarafsanız ne olur? Nane limon çayı ne işe yarar? için yorumda bulun

    Nanenin yararları nelerdir? Her gün taze nane tarafsanız ne olur? Nane limon çayı ne işe yarar? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Nanenin yararları nelerdir? Her gün taze nane tarafsanız ne olur? Nane limon çayı ne işe yarar? için ilk yorumu yapabilirsin.