Lutein nedir? Lutein hangi besinlerde bulunur? Luteinin yararları nelerdir?

Çoğunlukta sarı ve turuncu sebzelerde bolca bulunan lutein unsurunun ne işe yaradığını biliyor musunuz? Ek takviye besinlerinde bolca bulunan münhasıran göz sıhhatine yarar sağlayan lutein hakkında merak edilen her şeyi sizler için haberin detayına ekledik. Pekala lutein nedir? Lutein hangi besinlerde bulunur? Luteinin yararları nelerdir? Tüm bu soruların cevapları…

Bitkilerin içinde bulunan sarı renkli organik bir husus olan luteini havuç, bezelye, kara lahana üzere besinlerin köklerinde bulunur. Güneşten gelen yararlı mavi ışığı emer. Oksitlenme önleyici lutein antioksidan olarak kullanılır. Yağ asidi ve kovalent bağı halinde bulunur. Azıklara renk vermek gayeli olan unsur insan vücuduna girdiğinde bilhassa gözdeki sarı noktanın güçlenmesini destekler. Asıl olarak insan vücudunda da bulunan bu unsur çevreyi renkli görmemizi sağlar. Fakat ilerleyen yaş ve vücuttaki kimi komplikasyonlara azalmasına neden olur. Bu da göz sıhhatini mahsusen görme durumunun kayba uğramasını sağlar. Velev yapılan araştırmalara nazaran lutein unsuru ve göz rengi arasında bir bağ olduğu ortaya konulmuştur. Lutein eksikliği olmaması için bilirkişiler günlük beslenmeye lutein içeren besinlerden en az bir adedinin eklenmesi konusunda ihtarda bulunuyor. Bu husus ek takviye olarak üretilip eczanelerde de satılır. Güçlü bir antioksidan özelliğine sahip olduğundan günlük 0,25 miligram tüketimi elverişli kabul edilir. 

LUTEİN HANGİ BESİNLERDE BULUNUR?

MISIR

Posa ve lif bakımından varlıklı olan mısır, kökünde lutein unsuru nispeten ziyadedir. Başkaca B vitamini kompleksi bakımından varlıklı olan mısırı eksperler çoklukla kaynatılmışının tüketilmesini tavsiye eder. Yüksek ısı ve trans yağa maruz kalan havucun içindeki vitamin ve mineraller tesirini kaybeder. 

HAVUÇ

Lutein hususu bakımından en varlıklı besin havuçtur. Ayrıyeten havuç betakarıten ve C vitamini içerir. Bu yüzden mütehassıslar günlük tüketime havuç besininden eklenmesini tavsiye eder. Münhasıran ara öğün olarak iki tane tüketildiğinde gerekli olan lutein hususu alınır.

YUMURTANIN SARI

Çabucak çabucak birçok kimse yumurtanın sarısı hakkındaki gerçekleri bilmez. Yapılan araştırmalarda yumurtanın sarısında insan sıhhatini olumlu etkileyen hususlar içerdiği ortaya çıkarılmıştır. Lutein unsuru de bunlar arasında mahal alır. Bu yüzden eksperler hem kaynatılmış hem de kızartılmış yumurtanın tam pişirilmemesi konusunda uyarır. Aksi halde yumurta bu özelliğini yitirir. 

BAL KABAĞI

Umumiyetle tatlı prodüksiyonundan kullanılan bal kabağı içerisinde de lutein bulunur. Kalorisinde düşük olduğundan tüketilmesi elverişlidir. Kış aylarında bol bol tüketilebilir. 

ISPANAK

Sarı ya da turuncu olmamasına karşın ıspanakta da lutein vardır. Ispanak bildiği üzere demir hususu bakımından güçlü ve her yaş kümesinin tüketmesi gerektiği bir besindir. Kan, göz, kemik ve kas sıhhati için ülkü olan ıspanak içeriğinde demiri potasyum, kalsiyum barındırır.

ROKA

Güçlü bir antioksidandır. Vücutta kemiğe kalsiyum taşıyan proteinlerin işlevselliğini artırıyor. Ayrıyeten lutein bakımından varlıklı olan nadir yeşil sebzelerdendir.

LUTEİNİN YARARLARI NELERDİR?

Gözdeki sarı noktanın vitamin ve mineral bedelini artırarak görme kaybını azaltır. Göz marazlarının önün egeçer.

Güçlü bir antioksidan olan lutein unsuru vücuttaki, bağımsız radikalleri temizler. Bağışıklığı güçlendirir. Marazlara karşı vücudun direncini artırır.

Kalp ve damar marazlarını önler. Kolesterol seviyesini düşürür.

Ciltteki hücrelerin yapısını yeniler. Mutasyona uğramalarını önleyerek genç ve diri kalmasını sağlar.

Yapılan bir araştırmada ileri yaşlarda sıklıkla görülen katarak marazını önlemek için lutein unsuru ek takviye olarak alınmalıdır.

Vücuda gelen güneş ışınlarını yararlı bir biçimde enzimler. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Lutein nedir? Lutein hangi besinlerde bulunur? Luteinin yararları nelerdir? için yorumda bulun

    Lutein nedir? Lutein hangi besinlerde bulunur? Luteinin yararları nelerdir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Lutein nedir? Lutein hangi besinlerde bulunur? Luteinin yararları nelerdir? için ilk yorumu yapabilirsin.