Kısırlık Nedir?

Kısırlık (infertilite) yani çoçuk sahibi olamama, düzenli cinsel ilişkiye ve korunmamaya rağmen 1 yıl içerisinde gebelik elde edilememesi olarak tanımlanır. Kadın yaşı 35’in üzerinde ise veya öykü ve fizik muayenesinde kısırlıkla ilişkili olabilecek bulgular varsa araştırmalara daha erken başlamak gerekir.

Ülkemizde kısırlık sıklığı ne kadardır?

Ülkemizde çiftlerin yaklaşık % 10-15’inin bu problemi yaşadığı düşünülmektedir.

Kısırlığın araştırılmasında neler yapıyoruz?

Kısırlık sebeplerinin yaklaşık %30 kadarını erkeğe ait faktörler oluşturduğu için yapılması gereken ilk test sperm analizidir. Burada spermin miktarı, sayısı, yapısı ve hareketliliği değerlendirilerek normal olup olmadığı değerlendirilir.

Kadının yumurtalık kapasitesi araştırılır. Adet döneminde Ultrasonografi yapılarak yumurtalık içerisindeki folliküller sayılır. Bazı kan testleri yapılır.

Kadında yumurtlamanın olup olmadığı adet başladıktan 20 gün sonra kanda basit bir hormon testi ile anlaşılır. Tüplerin açık olup olmadığı ve rahim yapısı HSG denen rahim filmi ile değerlendirilebilir. HSG tüplerin işlevi hakkında net bir bilgi vermez.

Kısırlık araştırmalarında gereksiz testler yapılması hem zaman hem de para kaybına yol açaçaktır. Bu nedenle önemli olan gerekli testlerin yapılmasıdır.

Tedavide neler yapılır?

Tedavide infertilite sebebine yönelik tedavi planlanır. Açıklanamayan infertilite dediğimiz araştırmalar neticesinde sebep bulamadığımız olgularda da başarılı tedaviler uygulanabilmektedir. Aşılama uygulaması bu seçeneklerden bir tanesidir. Tedavide diğer bir seçenekte tüp bebek uygulamalarıdır.

Tüp Bebek Nedir?

Tüp bebek işlemi; kadında yumurtaların haplar veya iğnelerle geliştirilmesi, toplanması ve to planan yumurtaların vücut dışında, laboratuar ortamında eşinden alınan spermlerle döllenmesi ve oluşan embiryoların 2-5 gün sonra tekrar kadın rahmine yerleştirilmesi işlemidir. 

Tüp bebek aşamaları nelerdir?

Tedavinin ilk aşaması; yeterli sayıda kaliteli yumurta hücresi elde edebilmektir.Yumurta gelişimini sağlamak için çeşitli hormon preparatları kullanılmaktadır. Çok değişik ilaçlar ve protokoller vardır. Amaç daha çok yumurta ve embiryo elde ederek gebelik şansını artırmaktır. Tedavinin süresi yaklaşık 12-16 gündür. Yumurtanın son olgunlaşmasını sağlamak için çatlatma iğnesi uygulanır ve iğneden yaklaşık 36 saat sonra yumurta toplama işlemi yapılır. 

Yumurta toplama işlemi nedir?

Yumurta toplama işlemi (OPU); ultrasona adapte edilmiş iğne yardımıyla yumurta içeren, follikül denen içi sıvı dolu yapıların boşaltılması işlemidir. Genelde işlem 30 dakikayı geçmez. Yumurtalar toplandıktan sonra laboratuarda incelenerek yumurta sayısı ve yumurtaların olgun olup olmadıkları değerlendirilir. Olgun yumurtalara spermle döllenme işlemi yapılır. Hasta işlemden sonra 1-2 saat dinlenip evine gidebilir. Daha sonra döllenme olup olmadığı kontrol edilir. Döllenmiş yumurtalar tekrar kültür ortamına konur ve gelişmesi beklenir. Kaliteli olanlardan seçilenler transfer aşamasına gelince kadının rahminin içerisine transfer edilir 

Transfer işlemi nasıl yapılır?

Transfer işlemi USG  eşliğinde yapılan ağrısız bir işlemdir. En iyi kalitede embiryolar transfer edildikten sonra eğer artan embiryolar varsa bunlar dondurularak saklanabilir. Hasta işlemden 1-2 saat sonra evine gidebilir. Embiryo transferi sonrası 12. günde gebelik testi yapılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Kısırlık Nedir? için yorumda bulun

    Kısırlık Nedir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Kısırlık Nedir? için ilk yorumu yapabilirsin.