Kan pıhtılaşması nedir? Kan pıhtılaşması belirtileri nelerdir ve tedavisi var mıdır?

Vücudumuzun tamamını saran kanın kesik ve yaralanma ile süratle akıp gitmemesi için içerisindeki birtakım hususlar katılaşmasını sağlar. Lakin haddinden fazla olan bu hususlar kimi sıhhat durumlarına neden olur. Evet Kan pıhtılaşması nedir? Kan pıhtılaşması belirtileri nelerdir ve tedavisi var mıdır? Haberin detayında kan pıhtılaşmasına dair her şeyi bulabilirsiniz.

Bilim literatüründe koagülasyon olarak geçen kan pıhtılaşması, kanın vücutta çıktığı an oksijenle temasından sonra katılaşması durumuna denir. Lakin kanın vücuttan çıkması halinde katılaşmaması genetik bir hastalık olan hemofilinin olmasına işarettir. Bu hastalık önemli problemlere neden olabilir. Lakin kanın damar içinde süratle pıhtılaşması mevte yol açar. Sağlıklı bir vücutta kanın likit seviyesi mevcuttur. Ne çok katılaşma ne de çok sıvılaşması sağlıklı değildir. Kanın haddinden fazla yoğunlaşıp ağırlaşması damarlara zarar verir. Damar sertliği ya da tıkanması akabinde dimağ kanaması yahut felç üzere riskli illetlere taban hazırlar. Bunun dışında pıhtılaşma vücut içindeki başka organların işlevselliğini olumsuz tesirler. Kanın pıhtılaşmasına birçok durum neden olur. Bilirkişiler kan pıhtılaşmasının erkeklere orantıyla hatunlarda daha çokça görüldüğünü ve orta yaş kümesinin riskli olduğunu vurguluyor. 

KAN PIHTILAŞMASINA NEDEN OLAN DURUMLAR NELERDİR?

– Aile hikayesinde hücrelerin süratle mutasyona uğrama durumu

– Kimi ilaçların kandaki pıhtılaşma unsurunu artırması

– Kalbin sağlıklı çalışmaması

– Vücudun yağ tutma orantısının yüksek olması

– Daima tıpkı durumda durma

– Sıhhatsiz beslenme mahsusen fast food eserleri

– Uzun vadeli kanser tedavisi görme

– Önemli bir ameliyat sonrası kan nispetindeki düşme ağırlaşmasına neden olur. 

KAN PIHTILAŞMASININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Vücutta rastgele bir damarda görülebilen kan pıhtılaşması bu yüzden net bir belirtiyle kendini göstermez. Farklı nahiyelerde görülebilen pıhtılaşma birtakım rahatsızlıklarla ortaya çıkar. 

– Kalp ve akciğerde ise; kol, sırt, göğüs ve boyun ortamında sert ağrılar, sistemsiz nefes alışverişi,

– Bacaklarda ise; baldır kısmında krampların artması başkaca kızarıklık ya da morarma,

– Dimağda ise; motor hareketlerinde yavaşlama, zihinsel bulanıklık, mütemadi baş ağrısı ve anlamada zorluk çekme üzere belirtilerle kendini gösterir. 

KİMLER RİSK ALTINDADIR?

Aile hikayesinde bu durumu yaşayan insanlar başkaca ölçüsüz nokta nikotin ve kafein yerler da risk altındadır. Bunun yanı sıra; genç yaşta en az bir kere kan pıhtılaşması yaşamış kimseler, 50 yaş ve üstü yaşlarda kalp ve inme üzere rahatsızlıklar yaşayanlar, düşük yapmış bayanlar da kan pıhtılaşması durumunun yaşanma mümkünlüğü yüksektir.

KAN PIHTILAŞMASININ TEDAVİSİ VAR MIDIR?

Belirtiler sonrası kişinin acilen bir bilirkişiye müracaatı gerekir. Hekim ekseriyetle kan testi ile kandaki unsurların sayımını yapar. Ağırlaşma ziyade ise buna neden olan durum teşhis edilmeye çalışılır. İlerlememiş kan pıhtılaşmasında ilaç tedavisi uygulanır. Kanın sıvılaşması sağlanır. 

KAN PIHTILAŞMAMASI İÇİN NELER YAPILMALIDIR?

– Daima ve denetimsiz ilaç kullanmaktan kaçınılmalı

– Vücutta eksik vitamin varsa en kısa vakitte giderilmeli

– Yemek seviyenizin nedensiz bozulması sonucu acilen bir bilirkişiye danışılmalı

– Daima egzersiz yapılmalı

– Birebir konumda daima durmaktan kaçınılmalı

– K vitaminin bulunduğu besinler tüketilmeli; marul, al lahana, nane, nohut, mercimek, roka ve ıspanak bu vitamin bakımından epeyce zengindir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Kan pıhtılaşması nedir? Kan pıhtılaşması belirtileri nelerdir ve tedavisi var mıdır? için yorumda bulun

    Kan pıhtılaşması nedir? Kan pıhtılaşması belirtileri nelerdir ve tedavisi var mıdır? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Kan pıhtılaşması nedir? Kan pıhtılaşması belirtileri nelerdir ve tedavisi var mıdır? için ilk yorumu yapabilirsin.