İnmemiş Testis Nedir?

Testisin (veya “testislerin”) skrotuma (penisin altındaki deri kesesi) inmemesine inmemiş testis “kriptorşidizm, hidden veya undescended testicles” denir. Bu durum genellikle nadir görülmekle beraber, genellikle erken doğan bebeklerde görülür. Anne karnında erkek fetüs büyüdükçe, testisler karın bölgesinde, böbreklerin yakınlarında belirir ve kendisini gösterir. Gebeliğin yedinci ayında, testisler bu bölgeden kasıklara doğru inmeye başlar. Doğumdan 6 ay sonra skrotumdaki son pozisyonlarına ulaşmaları gerekir. Testislerin temel görevi erkeklik hormonu testosteron ve sperm üretmektir. İnmemiş bir testis hormon üretebilir, ancak sperm üretme kabiliyeti büyük ölçüde bozulur. 1 yaşındaki erkek bebeklerin yaklaşık % 1’inde inmememiş testis tanısı konur. Yenidoğan erkek bebeklerde genital organlarının en sık görülen doğumsal anomalisidir. Genellikle sadece bir testis etkilenir, ancak her iki testisin birden imememiş olma olasılığı yaklaşık % 10 dur.

İ????????????????????ş ???????????????????????? ????????????????????????????????????:

Bazı testislerin neden inmediği bilinmemektedir.

Risk faktörleri şunlardır:

-İnmemeş tetis olan aile breylerin olması veya birlikte görülen diğer genital organ anomalileri

-Erken doğum veya düşük doğum ağırlığı

-Anne karnında bebek büyümesini etkileyen koşullar

-Annenin hamilelik sırasında alkol veya sigara kullanması

-Uzun süreli veya bazı tarımsal ilaçlara maruz kalma

İ????????????????????ş ???????????????????????? ????????????????????????????

İnmemiş testisler mayene sırasında elle palpe(elle hissedilen) edilebilen veya edilemeyen olarak iki gruba ayrılır.. İnmemiş testislerin yaklaşık % 70’i palpe edilebilirdir. Palpabl inmemiş bir testis normal iniş yolunda herhangi bir alanda durmuş olabilir.Bazen  testis normal iniş yolu dışında bir yere yerleşmiş olabilir (skrotumun dışında) buna ektopik testis denir. Bazı hastalarda testisler güçlü kremaster kas refleksi nedeniyle, testisler skrotum ve karın arasında ileri ve geri hareket etmesine neden olabilir, bu tip testislere retraktil testis denir.. Palpe edilemeyen  inmemiş bir testis genellikle karın içinde bir alana yerleşmiştir. Genital organların üstünde (kasık halkası-bağı üstünde), böbreğin civarında, rektum ile mesane arasında veya mide duvarı yakınında yerleşebilmektedir. Tedavi, testislerin yeri ve testis varlığına göre karar verilir. Ektopik palpable testisler için ameliyat gerekir. Elle aşağı indiribilen retraktil testisler yakın takip altında ergenliğe kadar beklenebilir.  Eğer her iki testis elle hissedilemiyor ve cinsel farklılaşma uygunsa ve varsa; endokrinolojik ve genetik bir değerlendirme yapılmalıdır. Hasta ve hasta yakınıları testisleri skrotumda(torbalarda) hissedememe şikayeti ile genelde doktora başvururlar. Testisin tipik olarak bir bebeğin doğumdan hemen sonrası muayenesinde olmadığı farkedilir. İlk 6 ay boyunca inmemiş testis düzenli kontroller ile izlenmesi gerekir. Testis kendi kendine inmez ise, tedaviye ihtiyaçı doğacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. İnmemiş Testis Nedir? için yorumda bulun

    İnmemiş Testis Nedir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak İnmemiş Testis Nedir? için ilk yorumu yapabilirsin.