Erken Gebelik Belirtileri Nelerdir? Ne Zaman Başlar?

Erken gebelik belirtileri başlaması kişilerin vücuduna göre değişkenlik gösterir. Vücutta içten ilk haftadan itibaren ciddi değişimler yaşansa da çoğu kişi tarafından anlaşılmaya bilir.

Yazı İçeriği

 • Hamilelik İlk Hafta Belirtileri Nelerdir?
 • Hamilelik Testi Ne Zaman Yapılmalı?
  • Erken Gebelik Testi Ne Zaman Yapılmalı?
  • Hamilelik ve Gebelik Testi Markaları ve Fiyatları
  • Gebelik testinde tek çizgi ne anlama gelir?
 • Erken Gebelik Belirtileri Nelerdir?
  • 1. Adetinizin gecikmesi
  • 2. Kendini hamile hissetmek
  • 3. Göğüslerde hassasiyet
  • 4. Yorgunluk
  • 5. Sık sık tuvalete çıkmak
  • 6. Mide bulantısı
  • 7. Baş dönmesi ve bayılma
  • 8. İştahın açılması ya da bazı yiyeceklerden tiksinme
  • 9. Kokulara karşı hassasiyet
  • 10. Mide ekşimesi ve/veya kabızlık
  • 11. Ruh halinde oluşan değişimler
  • 12. Artan vücut ısısı

Hamilelik İlk Hafta Belirtileri Nelerdir?

Hamilelik belirtileri ilk hafta itibari ile gözükebilir. Ancak herkesin vücudu aynı zamanda aynı tepkileri vermez. Her kadının vücudu kendine özgü olduğundan geleneksel hamilelik belirtileri dışında da belirtiler ile karşılaşılabilir.

En yaygın olarak karşılaşılan hamilelik belirtileri ise şu şekildedir;

 • Adet gecikmesi (İlk andan itibaren)
 • Mide bulantısı ve kusma (6. Haftasından itibaren)
 • Göğüslerde ağrı ve hassasiyet (İlk andan itibaren)
 • Ani duygu değişiklikleri (İlk andan itibaren)
 • Baş dönmesi (İlk haftadan itibaren)
 • Kanama – ufak lekelenme (İlk haftadan itibaren)
 • Sıklıkla tuvalete çıkma ihtiyacı
 • Kokulara karşı aşırı hassasiyet

Hamilelik Testi Ne Zaman Yapılmalı?

Yüzde yüz hamilelik belirtileri vücutta görülmeye başlansa da kesin olarak hamilelik testi ile anlaşılır. Testi yapmak isteyenler ilk olarak adet takvimlerini kontrol etmelidir. Bunun yanında yukarıdaki belirtiler de gözleniyorsa hamilelik testini evde veya hastanelerde yaptırabilirler.

hamilelik testi nasıl yapılır

Evde yapılan testte daha doğru sonuç için bir iki hafta arayla tekrarlamalısınız. Ancak en kesin sonuç için hastanelerde hamilelik testi yaptırmalısınız. Dilerseniz Eczaneye Gitmeden Hamilelik Testi makalemizden faydalanabilirsiniz.

Erken Gebelik Testi Ne Zaman Yapılmalı?

Erken gebelik testini sabah uygulamalısınız. En iyi sonucu sabah vermektedir. Sabah ilk önce idrarınızı plastik bir kap veya kaseye koyun. Şerit testi alıp idrar koyduğunuz kabın içine koyun ve 5 dakika beklemelisiniz. Regl bir gün geçikme var ise bu test yüzde doksan doğru çıkar. Kesin sonuç için mutlaka kan tahlili yaptırın.

Hamilelik ve Gebelik Testi Markaları ve Fiyatları

Predictor Gebelik Testi
Predictior Gebelik Testi Fiyat 2019: 20.00 TL
Piyasada kaliteli olarak bilinen ve fiyatı 2019 itibari ile 17.90 TL olan Predictor gebelik testini yapmak için, test çubuğunun ucunda bulunan emici kısma idrar denk gelecek şekilde tutabilir ya da temiz bir kaba idrarınızı yaptıktan sonra çubuğu o kaba batırabilirsiniz. Ardından 3 dakika bekledikten sonra eğer sonuç penceresinde 2 pembe çizgi görüyorsanız hamilesinizdir. Bir çizgi diğerine göre daha soluk olsa bile testin pozitif olduğu anlamına gelir. Eğer bir pembe çizgi varsa hamile değilsin demektir.

Önemli Bilgi : Çıkacak olan ikinci çizgi 3 dk içerisinde çıkması gerekmektedir. Daha sonradan çıkan çizgilerin geçerliliği yoktur.

https://www.kadinlarkulubu.com/forum/threads/gebelik-testi-markalari-ve-2019-fiyatlari-evde-gebelik-testi-ne-zaman-yapilmali.1114392/

Gebelik testinde tek çizgi ne anlama gelir?

Adet döneminiz geçikmiş ise hamile olma ihtimalinizin ilk göstergesidir.

Evde hamilelik testi yaptınız ve sonuç 1 çizgi ise negatiftir. Gebe değilsinizdir. Eğer 2 çizgi ise pozitif olur. Gebe olduğunuzu gösterir.

Erken Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Hamileliğin ilk 4-5 haftası ciddi belirtiler gözlenmektedir.

Erken Gebelik Belirtileri

1. Adetinizin gecikmesi

Bu belirti muhtemelen en kesin olan belirtidir. Bazı anne adayları adet dönemlerinde oldukça açık renkte bir kanama yaşayabilirler, bu normal adet süreci gibi değildir ve muhtemel gebeliğin bir habercisi olabilir.

2. Kendini hamile hissetmek

Bu erken belirti belki de şu an bu yazıyı okuyor olmanızın da bir nedeni olabilir. Birçok anne adayı hamile olup olmadığına dair bir önseziye sahip olur ve önsezinin sıklıkla doğru çıktığı kanıtlanmıştır.

Birden bire kendinizi farklı hissetmeye başlamış olabilirsiniz, mesela kendinizi daha yorgun hissediyor olabilir ya da zaman zaman iç bulantıları, hafif baş dönmeleri ya da stres, aşırı duygu değişimleri yaşıyor olabilirsiniz. Bunların yanı sıra kabızlık şikayetiniz olabilir ya da tuvalete eskisine göre daha sık çıkıyor olabilirsiniz. Bunlar da muhtemel bir gebeliğin habercisi olabilirler.

3. Göğüslerde hassasiyet

Gebeliğin göze çarpan en erken belirtilerinden bir tanesi de şişmiş, hassas ve de bir dereceye kadar ağrıyan göğüslerdir. Bu belirtiyi uykuya dalmadan evvel sağa sola dönerken ya da giyinirken, banyo yaparken hissedebilirsiniz.

Hamile kaldığınızda vücudunuz süt üretimi için ya da emzirme için kendisini hazırlamaya başlar. Buna ek olarak göğüslerde hassasiyet, şişme, göğüs uçlarında acıma ya da ekstra hassasiyet. Bazı anne adaylarımız göğüs uçlarında renk değişikliği de yaşarlar.

4. Yorgunluk

En erken gebelik belirtilerinden bir diğeri de aniden baş göstermeye başlayan aşırı yorgunluk hissidir. Yatağa daha erken girmeye başlayabilir ya da sabahları yataktan kalkmak daha zor gelmeye başlayabilir. Eğer çalışıyorsanız öğlene doğru iyice artan bir yorgunluk ve uyku hali yaşayabilirsiniz.

Yaptığınız en küçük bir aktivite ya da hareket gücünüzün tükenmesine neden olup tansiyonunuzun düşmesine ya da kendinizi halsiz hissetmenize neden olabilir.

5. Sık sık tuvalete çıkmak

Diğer bir önemli belirti de tuvalete çıkma sıklığında oluşan artıştır. İş arkadaşlarınızın ya da etrafınızdaki kimselerin gözüne de çarpacak kadar artabilir bu sıklık. Bunu söylemek istemezdik ama bu durum bazen dokuz ay boyunca devam edebiliyor.

6. Mide bulantısı

Gebeliğin erken dönemlerinde ortaya çıkan diğer bir durum da mide bulantısıdır. Mideniz aşırı derecede bulanabilir hatta hiç ummadığınız bir anda çıkarabilirsiniz. Bu erken belirti gebeliğin ilk haftasında da baş gösterebilir. Bazı anne adaylarımız bu problemi yalnızca sabahları deneyimlerken diğer bir kısım için bu durum bütün gün sürebilir.

7. Baş dönmesi ve bayılma

Diğer bir erken hamilelik belirtisi ise baş dönmesi hissidir. Bir müddet ayakta durduktan sonra, market alışverişinde kuyrukta beklerken, oturup da birden ayağa kalktığınızda baş dönmesi yaşayabilirsiniz. Bu durum uterusun şişip bacaklarınızdaki damarlara baskı yapmasından kaynaklı olarak tansiyonunuzun düşmesi sonucu ortaya çıkan bir durumdur.

8. İştahın açılması ya da bazı yiyeceklerden tiksinme

Hamileliğin diğer bir işareti de anne adaylarımızın iştahında oluşan açılmadır. Aşerme durumu da oluşup mevsimsiz meyve ya da sebzeleri yemek isteyebilirler. Diğer yandan bunun tersi olarak bazı anne adaylarımız da çok sevdiği yiyeceklere karşı tiksinme ve iğrenme yaşayabilirler.

9. Kokulara karşı hassasiyet

Anne adaylarımızın bir kısmında sıklıkla göze çarpan diğer bir belirti de kokulara karşı oluşan aşırı hassasiyettir. Her hangi bir yiyecek kokusu ya da parfüm kokusu aşırı derecede rahatsız edebilir ya da mide bulantısına sebep olabilir.

10. Mide ekşimesi ve/veya kabızlık

Bu problemin sebebi uterisin şişmeye başlayıp mideye baskı yapmasıdır. Aynı zamanda vücudunuzda artan hormon seviyeleri de hazmı yavaşlatabilir. Bu süreçte doktor gözetiminde ek vitaminler almanız gelişmekte olan bebeğiniz için faydalı olabilir. Yine kısa aralıklara sık sık yemek yemeniz de bu sıkıntıların azalmasına katkıda bulunabilir.

11. Ruh halinde oluşan değişimler

Vücudunuzda oluşan hormonsal değişimlere bağlı olarak ruh halinizde de bir takım değişiklikler oluşabilir. Bir anda sinirlenebilir ya da strese girebilirsiniz. Bir an kahkahalar atarken hemen ardından duygulanıp ağlayabilir ya da aşırı heyecanlanma yaşayabilirsiniz. Bütün bunlar oldukça normaldir ve muhtemel gebelik belirtileridir.

12. Artan vücut ısısı

Vücutta oluşan ısı artışı da hamileliğin önemli belirtilerinden bir tanesidir. Hafif ateşleniyor gibi hissedebilirsiniz ve soğuk algınlığı olduğunu düşünebilirsiniz. Bu yüzden hamile kalma sürecinde iseniz vücut ısınızda oluşan artışları takip edebilirsiniz. Uzun süre devam eden aşırı ateşlenme gibi durumlarda doktorunuza başvurmanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Erken Gebelik Belirtileri Nelerdir? Ne Zaman Başlar? için yorumda bulun

  Erken Gebelik Belirtileri Nelerdir? Ne Zaman Başlar? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Erken Gebelik Belirtileri Nelerdir? Ne Zaman Başlar? için ilk yorumu yapabilirsin.