Dukan Diyeti Nasıl Yapılır? Dukan Diyeti Özellikleri Nelerdir?

En etkili diyetler arasında sunulan ve hızlı zayıflama sağlayan Dukan diyeti, protein ağırlıklı bir diyettir. Fakat diğer diyetlerde olduğu gibi uzman kontrolünde yapılmalı ve sağlıksız belirtiler oluşursa doktora başvurulmalıdır.

Yazı İçeriği

  • Dukan Diyeti İle 1 Haftada 5 Kilo Verme
  • Dukan Diyeti Nedir?
  • Dukan Diyeti Nasıl Yapılır?

Dukan Diyeti İle 1 Haftada 5 Kilo Verme

Haftada 5 kilo vermek için uygulanabilecek çeşitli diyet listeleri mevcuttur. Standart diyet listelerinden farklı olarak, biraz daha ağır ve kesin sonuç vermek olan bu diyetler sayesinde, kısa süre içerisinde istenilen kiloya kavuşmak mümkündür.

1 haftada 5 kilo vermeye yardımcı olmak konusunda iddialı olan ve oldukça popüler sayılan diyetlerden bir tanesi de “Dukan” diyetidir.

Dukan Diyeti Nedir?

Dukan diyeti, 4 ayrı kısımdan meydana gelmekte olan, yüksek protein ve düşük karbonhidrat içeren beslenme çeşididir. Dr. Pierre Dukan tarafından ortaya çıkarılan dukan Diyeti, tüm dünyaca bilinmekte olan diyetlerden bir tanesidir. Haftada 5 kilo verdirmek konusunda iddialı olan Dukan Diyeti, daha çok et ağırlıklı öğünlerden meydana gelmektedir.

Dukan Diyeti Nasıl Yapılır?

Dukan diyetinin uygulanışı, 4 ayrı aşamadan meydana gelmektedir. Atak dönemi, seyir dönemi, güçlendirme dönemi ve koruma dönemi olarak sınıflandırılan Dukan diyetinin her aşaması, kişinin sahip olduğu kilo ve geçmişteki kilo verme sürecine göre, özel olarak hazırlanmaktadır. Yani dukan diyeti, kişiye özel diyet listesi hazırlama yöntemiyle uygulanan bir zayıflama programıdır. Dukan diyet listesinde, kişinin herhangi bir açlıkla karşı karşıya kalmadan zayıflaması hedeflenmektedir.

Dukan diyet listesini uygulayan kişiler, herhangi bir açlık hissiyle karşılaşmadan hızlı şekilde kilo vermektedir. Vücudu şoka uğratacak herhangi bir yanlış tutuma yer verilmeyen dukan diyeti, kişilerin spor yaşamı, kilo verme geçmişi, beslenme düzeni ve mevcut kilosu göz önünde bulundurularak hazırlanmaktadır.

Dukan diyetinde, karbonhidrat alımı azaltılır ve kaldırılır. Bedenin ihtiyacı olan karbonhidrat tam manasıyla alınmaz ise fiziksel dengede sorunlar oluşabilir.

Dukan Diyeti Özellikleri

Diğer diyetlerden farklı olarak 100 çeşit besin ve yiyecek ile oldukça çeşitli bir diyettir. Üstelik aç kalmadan sınırsız şekilde yeme seçeneği sunan dukan diyetinde, hızlı sonuç elde edilebilir.

Dukan diyeti ile hızlı kilo verme ilk 5 günde sağlanır. Ortalama 2 ya da 3 kilo, diyetin başlangıcında verilerek, hızlı başlangıç sağlanır. İlk 10 günde, proteini yüksek olan süt ürünleri, et ve yumurta ile vücut daha güçlü hale getirilirken, yağ yakımı sağlanır.

Diyabet ve kolesterol türü hastalıkları olan kişilere dukan diyeti önerilmez. Ayrıca uzun süreli bir diyet programı olduğu için, kısa süreli diyet düşünen kişilere de önerilmemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Dukan Diyeti Nasıl Yapılır? Dukan Diyeti Özellikleri Nelerdir? için yorumda bulun

    Dukan Diyeti Nasıl Yapılır? Dukan Diyeti Özellikleri Nelerdir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Dukan Diyeti Nasıl Yapılır? Dukan Diyeti Özellikleri Nelerdir? için ilk yorumu yapabilirsin.