Sağlıklı Yaşam ve Diş Hastalıkları

Diş ve dişeti hastalıklarına sebep olan etkenler sadece bir tane değildir, çok etkenlidir. Bu nedenle, diş sorunu yaşayan hastaların bir bütün olarak değerlendirilmesi önemlidir. Genel sağlık durumumuzdan, beslenmemize, yaşam tarzımıza kadar pek çok konu dişleri olumlu ya da olumsuz şekilde etkileyebilir.

Diş hekimi kontrolü veya diş tedavisi için başvuran kişilerin genel sağlık durumunun sorgulanması, örneğin diyabet, romatizmal hastalıklar vb. gibi birçok hastalıklarda gözlenebilecek diş ve dişeti sorunlarına karşı önlem alınabilmesini sağlar. Kullanılan ilaçlar dışında, kullanılan vitaminler ve doğal takviyelerin bile bazı olumsuz yan etkileri olabilir. Sigara kullanımının da ağız ve diş sağlığındaki olumsuz etkileri de iyi bilinmektedir. Bu nedenle dişhekiminizle bu bilgilerin paylaşılması önemlidir.

Diş sağlığında sorun olan hastalarımızda doğru beslenmenin önemini her zaman vurguluyoruz. En basitinden doğru beslenme, dengeli beslenerek vücudumuz için gerekli olan vitamin ve minerallerin alınabilmesidir. Bunun için gerekirse bazı durumlarda hastalar diyetisyene yönlendirilebilir. Örneğin obesite veya aşırı zayıflık diş hastalıklarına zemin hazırlayabildiği gibi, tek yönlü beslenen bireylerde de benzer sorunlarla karşılaşılabilmektedir. Prensip olarak genel sağlığımız ne kadar iyiyse diş sağlığımızın iyi olma ihtimali da o kadar artacaktır.

Stresli yaşam tarzıyla başa çıkmaya çalışırken, stresin vücudumuzdaki en görünür etkilerinden birisi hastaların dişetlerindeki sorunlar olabiliyor. Dişeti kanaması şikâyetiyle başvuran hastaların bazılarında stres en önemli etkenlerden birisi olarak karşımıza çıkabiliyor.

Ağız ve diş sağlığı için günde 2 defa doğru bir macun, fırça ve uygun süre yapılan diş fırçalama çok önemlidir; ancak tek başına yeterli değildir. Yukarıda bahsettiğimiz tüm çevresel etkenlerin ağız ve diş sağlığı üzerine çok önemli etkileri vardır. Bu nedenle, düzenli diş hekimi kontrolü ve iyi bir yaşam tarzı benimsemeye çalışmak hem diş sağlığı hem genel sağlığımız için önemlidir. Genel sağlığınıza verdiğiniz önem, kendiniz için yaptığınız en önemli yatırımlardan birisidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Sağlıklı Yaşam ve Diş Hastalıkları için yorumda bulun

    Sağlıklı Yaşam ve Diş Hastalıkları için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Sağlıklı Yaşam ve Diş Hastalıkları için ilk yorumu yapabilirsin.