Çocuklarınızı Kış Hastalıklarından Koruyun

Kış hastalıkların çoğunluğunu enfeksiyon; yani mikrobik hastalıklar oluşturur. Kış aylarında havanın soğuması, hava kirliliğinin artması, toplu ve sıkışık ortamlarda yaşanılması, özellikle çocukların maruz kaldığı soğuk algınlığının sürekli bulaşması sonucunda ortaya çıkar.

Sonbaharın bitişiyle okullarda salgın olarak yayılan enfeksiyonlarda artış görülür. Kış aylarında havaların da soğumasıyla birlikte çocuklarda vücut direnci azalır, öksürük, hapşırık ve burun akıntısı burun tıkanıklığı ile başlayıp ateş ile devam eden üst solunum yolu enfeksiyonları ile daha sık karşılaşılır. Dikkat edilmediği takdirde çocukları çok kolay bir şekilde etkisi altına alan kış hastalıklarının iyileşme süreci bazen uzun sürebilir, bazen de bu enfeksiyonlar; orta kulak iltihabı, sinüzit , bronşit, zatürre gibi daha ağır seyreden enfeksiyonların gelişmesine neden olabilir. Bu nedenle de yapılması gereken; hastalıkları oluşmadan önlemektir.

Çocukları kış hastalıklarından korumak için ;

1. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için bebeğinizi emzirin.

2. Çocuklarınızı kış hastalıklarından korumada sağlıklı beslenmenin yeri büyük. Çocuğunuzun tek yönlü beslenmesine izin vermeyecek şekilde protein karbonhidrat ve yağları dengeli bir şekilde almasına özen gösterin.

3.Şekerli gıdalardan uzak tutun;Şekerli gıdalar mikropların vücutta rahat bir şekilde gelişmelerine zemin hazırlar. Bu nedenle çocuklarınızı bu tip yiyeceklerden uzak tutun. 

4.Doğru beslenme düzeni kurun;Okullarda toplu geçirilen yemek zamanları iştahsız çocuklar için özendirici olabilir. Ancak beslenme düzenine evde de aynı şekilde devam edilmesi gerekir. Sabah ailece kahvaltı yapmak,akşam yemeklerinde de mutlaka bir araya gelmek beslenme düzeni sağlanmasında oldukça önemlidir

5.Vitamin ve mineral takviyesi yapın: İyi beslenemeyen çocuklara, vitamin ve mineral takviyesi yapmak; onları kış hastalıklarından korumak için gerekli olabilir. 

6.Çocuğunuzun meyve ve sebze tüketimini artırın.

7.Haftada 1-2 defa balık yemesini sağlayı

8.Abur cubur yeme alışkanlığından uzak tutun.

9.Uyku düzenini sağlayın: Kış hastalıklarından korunmada sağlıklı uykunun önemi büyük. Sağlıklı bir uyku düzeni olan çocuğun, hem ders başarısı hem de hastalıklara karşı direnci artar. Bu nedenle çocuğunuzun 8- 10 saat uyumasını sağlayın.

10.Ağzını kapatmasını öğretin: Çocuğunuza hapşırdığı ve öksürdüğü zaman ağzını ve burnunu tek kullanımlık mendil ile kapatması gerektiğini öğretin. El veya avuç içinin  ağıza direk temas etmesi durumunda, ağızdan çıkan damlacıkların elimizle her yere yayılması kolaylaşmaktadır. Özellikle de el yıkama unutulduğunda, ellerimizin temas edebildiği her yerden mikroplar kolaylıkla alınabilmekte ve hastalıklar hızla yayılabilmektedi

11.Hasta insanlarla temas etmesini önleyin ve yakın solunum temasından kaçınmasını sağlayın.

12.Ellerini yıkamasını sağlayın: Çocuğunuza mutlaka sabunla sık sık el yıkamayı öğretin. Özellikle tuvalet sonrasında mutlaka el temizliğini kontrol edin. Çocuklar okullarda sürekli elleriyle merdiven kenarları, sıra gibi yerlere temas ederler. Hasta çocuklarla da oynarken temas halinde olabilirler. Bu nedenle çocukların hastalığa yakalanma riski her zaman yüksektir. El yıkanmadığı durumlarda çocuklarda kış hastalıkları hızla yayılır. Çocukları kış hastalıklarından korumanın en önemli yolunun ‘elleri yıkamak’ olduğu unutulmamalıdır.

13.Ne çok kalın ne çok ince giydirin: Havalara uygun giyinmek hastalıklardan korunmada büyük önem taşır. 

14.Bulunduğu ortamda asla sigara içmeyin: Sigara, sadece içene değil, çevreye de zararlı. Sigara içenler her ne kadar bebek ve çocuklardan uzakta içip üzerlerini değiştirseler de, nefeslerindeki ve üstlerine sinen koku sigara bittikten sonra da devam eder. Sigara içilen yerlerde durmak bebekler ve küçük çocuklarda alerjik solunum hastalıklarına yatkınlığı artırır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Çocuklarınızı Kış Hastalıklarından Koruyun için yorumda bulun

    Çocuklarınızı Kış Hastalıklarından Koruyun için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Çocuklarınızı Kış Hastalıklarından Koruyun için ilk yorumu yapabilirsin.