Ayçiçeğin yararları nelerdir? Ayçiçeği hangi illetlere güzel gelir? Ayçiçeği çayı nasıl yapılır?

Yerküre umumunda tüketilen yağın umumisi ayçiçeğinden elde edilir. Papatya ailesine ilişkin olan ayçiçeği en çok yağ çıkartılan besindir. E vitamini bakımından güçlü olan ayçiçeği, insan sıhhatine nispeten yararı vardır. Evet ayçiçeğin yararları nelerdir? Ayçiçeği hangi illetlere düzgün gelir? Sizler için ayçiçeğine dair merak edilen her şeyi araştırdık. Haberin detayında ayçiçeği hakkına her şeyi bulabilirsiniz.

Günebakan olarak da geçen ayçiçeği, yağ için yetiştirilen bir besindir. Devletimizde yoğunluk olarak Marmara yerinde yetiştirilen ayçiçeği içeriğindeki tohumları gelişerek çekirdek elde edilir. Fabrikalarda işlenen ayçiçeği, yağ bitkileri arasında birinci sırada bölge alır. Yağı karşılamada yüzde 70 nispette kullanılan ayçiçeği, çok az kişi tarafından bilinen sağlıksal gayeyle da kullanılır. Zeytin, mısır ve kanoladan daha ziyade tüketilen ayçiçeği posalı besinler yerinde en güçlü olanıdır. Potasyum bakımından varlıklı topraklarda rahatlıkla yetişir. İçeriğinde bu sayede nitrat yüksek bulunur. Başkaca fosfor ve azot hususları de barındıran ayçiçeği ilaç, kozmetik ve azık endüstrinde sıklıkla kullanılır. Ayçiçeği tüketilirken içindeki çekirdekler çıkartılır, kurutulur ve tüketilir. Sindirim sistemine düzgün gelen ayçiçeği birinci defa Anadolu topraklarında üretimine başlanmıştır. Alternatif tıpta kullanılan ayçiçeği, çay ve kremi yapılır. Asitli topraklarda yetişmeyen ayçiçeği, bol su isteyen bir besindir. 

AYÇİÇEĞİNİN YARARLARI NELERDİR?

Yüksek ölçüde fosfor içerdiğinden kemik ve kas sıhhatine yarar sağlar. 

Antioksidan içeriği sayesinde bağışıklık sistemini bakteri ve virüslerden arındırır.

İçeriğindeki şeker kan şekerini olumsuz etkilemediğinden şeker hastalarının da rahatlıkla tüketebileceği bir besindir.

E vitamini vücut sıhhatine ek sağlar. Eksikliği ise ciltte önemli deformelere sebep verir. Mütehassıslar saç dökülmesi, yıpranması ve ciltteki birtakım marazların temelini E vitamini eksikliğine bağlar. Ayçiçeği E vitamini sağlamada tesirli bir besindir.

Had hücrelerini yeniler. Böylelikle baş ağrısı, yorgunluk ve depresyon üzere rahatsızlıklara yer hazırlayan süreçleri mahzurlar. 

Posalı bir besin olduğundan bakteri ve virüslerin vücutta kalma sürecini hızlandırır. Bağırsakları temizleyerek kabızlık üzere sıkıntıların yaşanması önler.

Yağı kolesterol bakımından yarar sağlamazsa da kendisi kolesterol seviyesini düşürür. 

Üst teneffüs yolları hastalıklarıyla ortaya çıkan yüksek ateş, öksürük ve balgam üzere sıhhat dertlerine ayçiçeği çayı düzgün gelir. 

Hücreleri yenilediğinden dimağ sıhhatine da olumlu ek sağlar. Hafızayı güçlendirir.

AYÇİÇEĞİ ÇAYI NASIL YAPILIYOR?

Çekirdekleri çıkarılmış ayçiçeği yaprak ve kollarıyla birlikte kurutulur. 20 grama yakın olan ayçiçeği bir bardak su ek edilerek kaynatılır. 10 dakika sonra ocaktan alınıp süzülür. İçerisine bal eklenerek 3 çay kaşığı kadar tüketilir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Ayçiçeğin yararları nelerdir? Ayçiçeği hangi illetlere güzel gelir? Ayçiçeği çayı nasıl yapılır? için yorumda bulun

    Ayçiçeğin yararları nelerdir? Ayçiçeği hangi illetlere güzel gelir? Ayçiçeği çayı nasıl yapılır? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Ayçiçeğin yararları nelerdir? Ayçiçeği hangi illetlere güzel gelir? Ayçiçeği çayı nasıl yapılır? için ilk yorumu yapabilirsin.