Google Stadia hakkında bilmeniz gereken her şey!Google Stadia nedir? Google Stadia ne zaman çıkacak? Google Stadia Türkiye‘ye gelecek mi? Bu galerimizde Google’ın yeni bulut tabanlı oyun yayın servisi Google Stadia ilgili bilgileri derledik.

Bir süredir Google’ın yeni bir oyun konsolu üstünde çalıştığı iddiaları gündeme geliyordu. Google’ın yeni oyun konsolu ile, köklü konsol firmaları PlayStation ve Xbox’a rakip olacağı iddia ediliyordu. Öte yandan Google’ın yeni bir konsol değil, büyük ihtimalle bulut tabanlı yeni bir yayın servisi üzerinde çalıştığı düşünülüyordu. İkinci tahmin doğru çıktı. Google, GDC 2019 etkinliğinde yeni bulut tabanlı oyun yayın servisi Stadia’yı duyurdu.

Stadia Nedir? Google Stadia hakkında neler biliyoruz?

Oyunculuğun geleceğini bulut tabanlı yayın hizmetleri mi belirleyecek? Aslında bu soru yeni değil. PlayStation 4 ve Xbox One piyasaya sürülmeden önce de bulut tabanlı oyunculuğun yeni neslin vazgeçilmezi olacağı konuşuluyordu. Ancak bu nesilde yayın servisleri her ne kadar PlayStaiaon ve Xbox tarafından denenmiş olsa da, hala büyük bir oyuncu kitlesi geleneksel konsollardan yana. Peki Google Stadia oyunculara hangi hizmetleri sunacak? Gerçekten devrim olacak mı? Bu hizmet ne işe yarayacak. Galerimizde Google Stadia’nın özelliklerini derledik. 

Google Stadia bulut tabanlı, bir stream yani yayın servisi. Oyunların tarayıcı üzerinden oynanabilmesini sağlıyor. Konsola veya başka bir sisteme ihtiyaç duyulmuyor. 

Tüm dünya üzerindeki oyunculara ulaşmayı hedefleyen Google, Stadia servisini 200’den fazla ülkeye getirmeyi planlıyor. Stadia; PC Tablet, Telefon Cromecast gibi web tarayıcısı olan her cihazda kullanılabilecek. Oyun oynayabilmek için kesintisiz internet bağlantısı gerekecek. 

Google Stadia, 60 FPS, HDR  ve 4K çözünürlük desteği ile dikkat çekiyor. Sistemin gelişmeye de açık olduğu ve 8K 120 FPS gibi değerlere de gelecek yıllarda çıkabileceği ifade ediliyor. Google Asistan desteği, State Share ve Crowd Play özelliklerini de içerecek. Pahalı ve güçlü ekran kartlarına ve işlemcilere gerek kalmayacak. PS4 Pro 4.2, Xbox One X 6.0 GPU teraflops gücüne sahip iken Stadia 10.7 teraflops gücüne sahip olacak. 

Stadia direkt olarak Google’ın veri merkezinden hizmet verecek. Stadia, AMerika Birleşik Devletleri, Kanada, Birleşik Krallık ve Avrupa’da 2019 yılında hizmete girecek. 1000 oyunculu Battle Royale, platformlar arası çok oyunculu oyunlar görebileceğiz. 4K 60 FPS’de oynanan oyunlar Youtbe üzerinden yine bu oranda yayınlanabilecek. 

Ubisoft ve Electronic Arts’ta üst düzey  yönetici olan Jade Raymond, Stadia için özel oyun geliştirecek olan Stadia Games and Entertainment’ın başına getirildi. Google Stadia için Ubisoft ve ID Software ile işbirliğini duyurdu. Doom Eternal Google Stadia üzerinden oynanabilecek. Assassin’s Creed: Odyssey Stadia’da oynanabilir durumda.

 Stadia, Unreal Engine 4 ve Unity gibi oyun motorlarıyla ve Havok gibi diğer 3. parti yazılımlarla da uyumlu çalışıyor. Stadia’ya oyun geliştirmenin PlayStation 4 ve Xbox One’a geliştirmek kadar kolay olacağı açıklandı. 

Stadia’nın henüz çıkış tarihi belli değil. Yayınlanan haritada ülkemizde de bazı serverların olduğu görünüyor.  Google’ın fiber optik kablolarla donattığı merkezindne hizmet sunulacak ancak, internet altyapımız Stadia için yeterli olacak mı burası soru işareti?

Google Stadia için bir de kontrolcü duyurdu. Kablosuz kontrolcünün üzerindeki paylaşma tuşu ile oynanan oyun Youtube üzerinden yayınlanabilecek ve kayıt alınabilecek. Üzernde Google asistan uygulamasına doğrudan bağlanılmasına sağlayacak bir tuş ve mikrofon girişi de bulunan kontrolcünün farklı renk seçenekleri de olacak. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Google Stadia hakkında bilmeniz gereken her şey! için yorumda bulun

    Google Stadia hakkında bilmeniz gereken her şey! için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Google Stadia hakkında bilmeniz gereken her şey! için ilk yorumu yapabilirsin.