God of War’un yeni karakteri Atreus kimdir?


Geride bıraktığımız E3 2016 fuarında sürpriz bir şekilde sahnede beliren yeni God of War oyununun çıkmasına artık sayılı günler kaldı. Yunan mitolojisinin ardından İskandinav mitolojisine atlayan yeni God of War oyununun hikayesinin tam olarak ne olacağı belli değil. Ancak her videoda Kratos‘un yanında beliren minik ergen Atreus‘un, hikaye gidişatına büyük oranda etki edeceğini söyleyebiliriz. Fakat geliştiriciler, hala Atreus’un oyunda nasıl bir rolde bulunacağını belirtmediler. Kendisi Kratos’un gerçek anlamda oğlu mu? Yoksa macerası sırasında karşılaşıp oğlu olarak gördüğü bir karakter mi? Bilmiyoruz.

God of War serisinin yeni karakteri Atreus kimdir?

Olayın derinlerine inip mitoloji sayfalarını karıştırdığımızda Atreus’un, Zeus‘un oğlu olduğu ve İskandinav mitolojisindeki karşılığının Ullr olduğu ortaya çıkıyor. Ullr karakteri, mitolojiye göre ok ve yayı oldukça iyi kullanan ve bunun doğrultusunda avcılık ile meşgul olan bir mitolojik tanrı. Hatta İskandinavlara göre Ullr, günümüzde kayak sporunun atası olarak gösteriliyor. Bu yüzden oyunda Atreus’un kayak yapıp yapmayacağını merak ediyoruz. Diğer bir yandan Atreus’un Wiki sayfasında gerçekten de Kratos’un oğlu olduğunu yazıyor. Fakat bunun resmi bir ağızdan onaylanmadığını belirtelim. Bu bağlamda kendisinin Zeus’un torunu olduğunu da söyleyebiliriz. Hatta karakterin sayfasında aynı dedesi gibi şimşek güçlerine sahip olduğu da yazmakta.

Atreus’un (Ullr) annesi, İskandinav mitolojisinde ise Sif olarak gösteriliyor. Mitolojide yazdığına göre Atreus’un kullandığı yay Sif’in elinden çıkmış. Diğer bir bilgi olarak Sif’in, Thor ile ilişki yaşadığını ve aslında Ullr’un, Thor’un üvey çocuğu olduğunu da unutmadan belirtelim.

Tüm bunların yanında God of War serisi her ne kadar mitolojiler üzerine kurulu olsa da, tam olarak mitolojileri yansıtmadığını, zıttı bir şekilde sadece esinlendiğini söyleyebiliriz. Fakat hikaye içerisinde Atreus hakkında bizi şaşırtacak bilgilerin bir anda karşımıza çıkacağını düşünüyorum. Bazı tahminler, hikaye sırasında Kratos’un bir şekilde öleceğini ve savaş tanrısı sıfatının Atreus‘a geçeceğini söylüyor. Bildiğimiz gibi God of War serisinin ana karakteri Kratos olsa da, seri tamamen Kratos üzerine kurulu değil.

Benzer bir açıklamayı geride bıraktığımız yaz aylarında Naughty Dog da yapmıştı. Uncharted serisinin Nathan Drake üzerine kurulu olmadığını ve yeni Uncharted oyunlarında ana karakter olarak başka isimler ile karşılaşabileceğimiz söylenmişti. Böylelikle bu teorimizin doğruluk payına sahip olduğunu söylemek güç değil.

Tüm detayları 20 Nisan tarihinde oyun çıktığında göreceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. God of War’un yeni karakteri Atreus kimdir? için yorumda bulun

    God of War’un yeni karakteri Atreus kimdir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak God of War’un yeni karakteri Atreus kimdir? için ilk yorumu yapabilirsin.