Instagram’da mavi tik nasıl alınır?

Toplumsal medya araçlarının kullanıcının kimliğinin gerçek olduğunu belirtmek için isminin yanına mavi bir tik ekliyor. Birinci ve yaygın olarak Twitter üzerinde başlayan bu tatbik daha sonra Instagram‘a da sıçramıştı. Günümüzde sayıları ziyade olmasa da mavi tik yani onaylı hesap olan kullanıcılarla Instagram‘da da karşılaşıyoruz.

Instagram’da mavi tik nasıl alınır?

Içtimaî ağın yaptığı yeni bir düzenleme ile mavi tik almak çok daha kolay hale geldi. Daha evvel münferit bir internet sitesi üzerinden yapılan onaylı hesap süreci artık tatbik üzerinden de yapılabiliyor.  Buna nazaran pratiğe girmek ve gerekli menüye tıklamak mavi tik almak için ehil olacak. Gelin bu sürecin nasıl yapıldığını adım adım anlatalım:

  • Bunun için öncelikler ‘Ayarlar’ kısmında ‘Onaylı Hesap Başvuru’ kısmına girmeniz gerekiyor.
  • Pratik sizden kullanıcı isminizi ve tam isminizi isteyecek.
  • Akabinde isminizin ve soyisminin bu olduğunu kanıtlamak için kimlik, ehliyet, pasaport üzere resmi bir evrakın fotoğrafını çekip göndermeniz gerek.

Kim olduğunuzu gösteren bu belgeyi de yükledikten sonra bekleme süreci başlıyor. Yanı gelmişken belirtelim: Bu doküman hiçbir biçimde profilinizde gösterilmiyor. Yalnızca Instagram‘ın doğrulama yapması için gerekli.

Bekleme süreci ile ilgili net bir haber olmasa da birkaç gün içinde mavi tik aldığınızı ya da reddedildiğinizi gösteren bir bildiri alıyorsunuz. Şayet red cevabı aldıysanız 30 gün sonra tekrar müracaatta bulunabiliyorsunuz. Instagram’ın hesap onayı için ünlü şahıslara ve küresel markalara öncelik verdiğini de söyleyelim.Yani popülariteniz yüksekse bahtınız da artıyor.

Öte yandan yeni özelliğin tüm yerkürede tasarrufa sunulmasının devir alacağını ve sizin telefonunuzdaki pratikte bu özellik bulunmuyorsa güncelleme yaparak gelip gelmediğini denetim etmenizi öneriyoruz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Instagram’da mavi tik nasıl alınır? için yorumda bulun

    Instagram’da mavi tik nasıl alınır? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Instagram’da mavi tik nasıl alınır? için ilk yorumu yapabilirsin.