Yeni trend: Sülfatsız şampuan ve saç bakım ürünleri

Sülfatın saçlara zarar verdiği iddiası nedeniyle sülfatsız ürünler son yılların yükselen trendi haline geldi. Sülfat, şampuanlarda “temizleyici” görevi yapan etken maddelerin içinde bulunan bir bileşen. Sülfat özellikle boyalı saçlar için oldukça hassas bir konu. Boyalı saçların daha kolay yıpranmasına ve rengin bozulmasına sebep olan sülfatı içermeyen bir boyalı saç şampuanı bulmak ise oldukça zor. Biz de Pudra.com olarak etiket okumanızı kolaylaştıracak ve sülfatsız şampuan ve saç bakım ürünü bulmanızı sağlayacak küçük bir rehber hazırladık. Sülfatsız saç bakım ve şampuan önerilerinde bulunduk.

SLS olarak bildiğimiz, açılımı Sodium Laureth Sulphate olan madde özellikle temizlik maddelerinde kullanılan, hem ucuz hem de etkili temizleme gücü olan bir madde. Şampuanlarda köpürme özelliği sayesinde kişide temizlik hissi de yaratıyor ancak SLS saç ve saç derisine zarar verebilen bir ürün. Hatta bu nedenle bebek şampuanlarında ve üst segment temizlik ürünlerinde SLS bulunmuyor. Sizlerin de mutlaka dikkatinizi çekmiştir, özellikle bebek şampuanlarının köpürme özelliği yoktur. 

Tamamen vegan ve organik ürün gamına sahip firmaların ürettiği şampuanlarda SLS bulunmuyor. Ancak standart market ürünlerinde boyalı saçların daha kolay yıpranmasına ve rengin bozulmasına da sebep olan SLS içermeyen bir boyalı saç şampuanı bulmak o kadar da kolay değil. Özellikle süpermarket raflarında yer alan ürünlerin pek çoğunda SLS bulunuyor ve boyalı saçlara özel şampuanların birçoğu da sülfat içeriyor. Başta ne demiştik, SLS özellikle etkin, güçlü ve en önemlisi ucuz bir madde olduğu için bolca kullanılan bir madde. Ancak bazı markalar şampuanlarda temizleyici olarak sülfat yerine sodium C14-16 olefin sulfonate maddesi gibi maddeler kullanıyor. Hindistan cevizinden elde edilen ve köpürmeyi sağlayan bu içerik sülfatlı temizleyicilere göre çok daha hafif ve boyalı saçlarınıza daha nazik davranıyor. 

Sülfat, ürün etiketlerde şu isimlerle geçiyor:

  • SLS ve TÜREVLERİ SLS ( Sodium Lauret Sulfate)
  • SLES ( Sodium Lauryl Ether Sulfate)
  • ALS (Ammonium Laureth Sulfate)
  • MLS ( Magnesium Laureth Sulfate)

Şimdi içeriğinde sülfat olmayan şampuan markalarına bir göz atalım:

OGX boya koruyucu şampuanları
OGX’in boya koruyucu ürünleri (Orchid Oil ve Lavender Platinum serileri) bu konuda ayrışıyor. OGX saç bakım ürünlerinde ise sülfat içeren bu temizleyiciler yerine sodium C14-16 olefin sulfonate maddesi bulunuyor. OGX’in sülfatsız temizleyicileri ile saçlarınıza hak ettiği değeri verebilirsiniz. OGX’in bu şampuanı Hindistan cevizinden elde edilen ve köpürmeyi sağlayan sodium C14-16 olefin sulfonate maddesi sayesinde sülfatlı temizleyicilere göre çok daha hafif ve boyalı saçlarınıza daha nazik davranıyor. OGX ürünlerini
Avalon Organics
Vegan + organik ürün gamına sahip Avalon’un ürettiği şampuanlarda SLS bulunmuyor. Avalon ürünlerine Amazon Türkiye’de, n11.com’da, dermoeczanem.com adresinde bulabilirsiniz.

Avalon Cosmetics ürünlerini denemek için şimdilerde indirimde olan Avalon Organics Organik Greyfurt ve Sardunya Özlü Şampuan 325ml’i kullanabilirsiniz.

Mill Creek Botanicals Keratin Shampoo
Paraben, laureth/lauryl sulfat içermediği gibi köpürme konusunda da oldukça başarılı olan Amerikan menşeili Mill Creek Botanik Keratin Şampuanı, yine Mill Creek Botanicals Saç Kremi ile birlikte kullanarak, tam bir saç bakımı yapabilirsiniz. Ürünün 475 ml’lik gayet uzun giden boydaki versiyonu Dermoeczanem.com adresinde yüzde 20 indirimle 44.95TL’den 35.96TL’ye inmiş durumda. 

%100 Doğal Siveno​
Sentetik koku ve boya, petrokimyasal, paraben, SLS ve sentetik köpürtücüler kullanmayan çevre ve hayvan dostu Siveno Ailesi, kişisel bakım ve ev temizliğine %100 doğal ürün yelpazesiyle çözüm getiriyor. Siveno’nun %100 Doğal 7’li Fitoterapi Kompleksi 300 ml Şampuanı’nı, doğal ürün peşindeki kullanıcılar için gayet uygun bir fiyata, Kerastase’tan boyalı saçlara özel sülfatsız şampuan

Kerastase Discipline Bain Fluidealiste Sulfate Free Boyalı Saçlar İçin Yeni Sülfatsız Disiplin Şampuan 250ml

Kerastase’ın tüm boyalı saç tipleri için günlük kullanıma uygun olan, Boyalı Saçlar İçin Yeni Sülfatsız Disiplin Şampuanı da sülfatsız şampuan önerilerimize eklenmesi gereken ürünlerden. Kimyasal işlemler, boya ve çevresel faktörler sonucu hassaslaşmış ve hasar görmüş saçlar için ideal olan ürün içeriğinde sülfat bulunmuyor. 

Saçı onaran, hafifleterek hareket özgürlüğü kazandıran şampuan, özel keratin içeriği sayesinde saçın kontrol edilebilir ve sakin olmasını sağlıyor. Aynı zamanda boyalı saçlara özel geliştirilmiş içeriği sayesinde saç renginzin akmasını ve solmasını engelliyor. Fiyatı, neredeyse her gün kullanılan bir ürün için biraz tuzlu olsa da şu dönemde L’Oreal Elseve sülfatsız şampuan serisi

Sülfatsız, köpüksüz şampuanlar saçı kurutmuyor, aşındırmıyor ve saçın dış yüzeyine zarar vermiyor. Bu nedenle özellikle boyalı saçlara özel keratin bakımları sonrasında mutlaka sülfatsız, köpüksüz şampuanlar kullanmak gerekiyor. Elseve 3’ü 1 Arada Krem Şampuanlar da sülfatsız ve köpüksüz bir forma sahip. Saç dokusuna zarar vermiyor, saçı nazikçe temizliyor. aynı zamanda saçı besliyor, bol nem sağlayıp saça yumuşalık veriyor. Yeterince yumuşayan saçlar çok daha kolay tarandığı için saçlarda daha az kırık oluşuyor. Bir diğer güzel özelliği ise L’Oreal Elseve’in bu ürünü sonrasında ekstradan krem uygulamasına ihtiyaç olmaması. Normalde 400ml’i 25.90TL olan Loreal Elseve 3’ü 1 Arada Krem Şampuan serisi, bu aralar Watsons.com.tr adresinde 15.50TL’ye düşmüş durumda. Bizce kaçırmadan alın. Biz özellikle boyalı saçlar için olan L’Oreal Elseve Color-Vive 3’ü 1 Arada Krem Şampuan’ı çok beğendik. 

SLS içermeyen saç şekillendirme ürünleri

Şampuan ile işimizi bitirdik. Peki ya saç bakım ve saç şekillendirme ürünleri? Ne yazık ki saç şekillendirme ürünlerinde de SLS, paraben vb. ürünler bulunabiliyor. Biz de bu nedenle size yeni yılda SLS’siz, parabensiz bir saç şekillendirme deneyimi yaşatacak ürün arayışına girdik ve öneri için temiz içerik, profesyonel sonuç sloganı ile raflarda yer alan Marc Anthony ürünlerinde karar kıldık. 
 

Marc Anthony Styling Cocktails

1. Dolgun ve havalı saçlar için şekillendirici kokteyl (Pembe)
 
Dolgun ve havalı saç görünümü elde etmek için geliştirilmiş bu kokteyl; sönük ve cansız saç tellerini şekillendirirken, saçların daha volümlü ve daha kalın görünmesini sağlar. Paraben, Ftalat, Sülfat ve SLS içermiyor. Fiyat; 69,90 TL

2. Düzleştirici ve parlaklık veren şekillendirici kokteyl (Mavi)
 
Düzleştirmeyi ve göz alıcı parlaklığı bir arada sunan bu eşsiz kokteyl, kabaran saç tellerini kolayca şekillendirerek, pürüzsüz ve parlak bir görünüme kavuşturur. Paraben, Ftalat, Sülfat ve SLS içermiyor. Fiyat; 69,90 TL

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Yeni trend: Sülfatsız şampuan ve saç bakım ürünleri için yorumda bulun

    Yeni trend: Sülfatsız şampuan ve saç bakım ürünleri için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Yeni trend: Sülfatsız şampuan ve saç bakım ürünleri için ilk yorumu yapabilirsin.