Varant Nedir?

Varant Nedir?

Bir finansal varlığı veya bir finansal endeksi belirli bir vade de belirli bir fiyattan satın alma hakkı veren veya satma hakkı veren finansal yatırım aracına Varant denir.

 

 

Varant Adı Verilen Finansal Yatırım Aracının Temel Özellikleri Nelerdir?

Varant adı verilen finansal yatırım aracının temel özellikleri, kendi içerisinde 14 ana gruba ayrılır. Bunlar;

 

1)Varant adı verilen finansal yatırım aracının kaldıraçlı işlemlere olanak sağlaması, varant adı verilen finansal yatırım aracının temel özellikleri arasında yer alır.

 

2)Varant adı verilen finansal yatırım aracının, yatırımcısına ‘hak’ veren bir finansal yatırım aracı olması, varant adı verilen finansal yatırım aracının temel özellikleri arasında yer alır.

 

3)Varant adı verilen finansal yatırım aracının, yatırımcısına ‘yükümlülük’ vermeyen bir finansal yatırım aracı olması, varant adı verilen finansal yatırım aracının temel özellikleri arasında yer alır.

 

4)Varant adı verilen finansal yatırım aracının en fazla, yatırılan para kadar risk taşıyan bir finansal yatırım aracı olması, varant adı verilen finansal yatırım aracının temel özellikleri arasında yer alır.

 

5)Varant adı verilen finansal yatırım aracının genellikle kısa vadeli yatırımlar için uygun olan bir finansal yatırım aracı olması, varant adı verilen finansal yatırım aracının temel özellikleri arasında yer alır.

 

6)Varant adı verilen finansal yatırım aracının vade söz konusu olan bir finansal yatırım aracı olması, varant adı verilen finansal yatırım aracının temel özellikleri arasında yer alır.

 

7)Varant adı verilen finansal yatırım aracının vade bittikten sonra işlem görmeyen bir finansal yatırım aracı olması, varant adı verilen finansal yatırım aracının temel özellikleri arasında yer alır.

 

8)Varant adı verilen finansal yatırım aracının, taban fiyat uygulaması olmayan bir finansal yatırım aracı olması, varant adı verilen finansal yatırım aracının temel özellikleri arasında yer alır.

 

9)Varant adı verilen finansal yatırım aracının, tavan fiyat uygulaması olmayan bir finansal yatırım aracı olması, varant adı verilen finansal yatırım aracının temel özellikleri arasında yer alır.

 

10)Varant adı verilen finansal yatırım aracının, açığa satış emri verilemeyen bir finansal yatırım aracı olması, varant adı verilen finansal yatırım aracının temel özellikleri arasında yer alır.

 

11)Varant adı verilen finansal yatırım aracının, açılış seanslarında işlem görmeyen bir finansal yatırım aracı olması, varant adı verilen finansal yatırım aracının temel özellikleri arasında yer alır.

 

12)Varant adı verilen finansal yatırım aracının, gün ortası seanslarında işlem görmeyen bir finansal yatırım aracı olması, varant adı verilen finansal yatırım aracının temel özellikleri arasında yer alır.

 

13)Varant adı verilen finansal yatırım aracının, kapanış seanslarında işlem görmeyen bir finansal yatırımaracı olması, varant adı verilen finansal yatırım aracının temel özellikleri arasında yer alır.

 

14)Varant adı verilen finansal yatırım aracının, kredili işlemlere konu olmayan bir finansal yatırım aracı olması, varant adı verilen finansal yatırım aracının temel özellikleri arasında yer alır.

 

 

Varant Adı Verilen Finansal Yatırım Aracının İşlem Görme Esasları Nelerdir?

 

Varant adı verilen finansal yatırım aracının işlem görme esasları, kendi içerisinde 4 ana gruba ayrılır. Bunlar;

 

1)Varant adı verilen finansal yatırım aracının piyasalarda işlem görmesi için, uygunluk testi sonucunda yüksek risk taşıyan bir finansal yatırım aracı olması gerekir.

 

2)Varant adı verilen finansal yatırım aracı, hisse senetleri gibi borsa pay piyasasında işlem gören bir finansal yatırım aracıdır. Hisse senetleri kendi içerisinde gruplandırılabilen bir finansal yatırım aracı olmasına rağmen, varant adı verilen finansal yatırım aracının kendi içerisinde gruplandırılması mümkün değildir.

 

3)Varant adı verilen finansal yatırım aracı sadece piyasa yapıcılı sürekli müzayede sisteminde işlem gören bir finansal yatırım aracıdır. Piyasa yapıcılı sürekli müzayede sistemi yok ise varant adı verilen finansal yatırım aracının işlem görmesi mümkün değildir.

 

4)Varant adı verilen finansal yatırım aracının takas süreci, hisse senetleri adı verilen finansal yatırım aracının takas süreci ile aynıdır. Varant adı verilen finansal yatırım aracı, alındıktan sonra istenirse aynı gün içerisinde satılabilen bir finansal yatırım aracıdır.

 

 

Piyasa Yapıcılı Sürekli Müzayede Sistemi Nedir?

 

Piyasa yapıcısı olarak atanan üyenin, varant adı verilen finansal yatırım aracına dair hedeflenen Likidite miktarına ulaşmak amacı ile yapmış olduğu tüm işlemlerin tümünü kapsayan sisteme Piyasa Yapıcılı Sürekli Müzayede Sistemi denir.

 

 

Piyasa Yapıcısı Nedir?

 

Borsa tarafından belirlenen tüm şartları karşılayıp borsaya üye olan ve borsa da yapılan tüm faaliyetleri üstlenen kurumlara veya kuruluşlara Piyasa Yapıcısı denir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. varant-nedir Varant Nedir? için yorumda bulun

    Varant Nedir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Varant Nedir? için ilk yorumu yapabilirsin.