USB Bellek İle Windows 10 Konseyimi Nasıl Yapılır?

Devrinde disketlerden yüklenen, sonrasında CD’lere aktarılan, son olarak günümüzde ise USB belleklerden heyetimi yapılabilen Windows, en çok kullanılan işletim sistemi. Windows 10 ise günümüzün en gelişmiş işletim sistemlerinden biri konumunda. Tıpkı devranda her devir yanınızda taşımanız da mümkün.

USB bellekler esasen bilgiyi taşınabilir hâle getirmenin en tesirli yollarından biri. Windows 10 da bu kolay taşınabilir haberlere dâhil. Üstelik bunu yapmak çok olağan. Dilerseniz gelin USB’ye Windows 10 indirme süreci ve sonrasında format atma süreci nasıl yapılıyor yakından bakalım.

USB bellek ile Windows 10 yükleme süreçleri:

USB ile Windows 10 nasıl yüklenir? – Windows 10 Türkçe indirme süreçleri:

1. Adım: Medya oluşturma aracını indirin:

Windows 10 format atma USB’si hazırlamak için öncelikli olarak yapmanız gereken şey, buraya giderek medya oluşturma aracını indirmek. Sahifede bulunan “Aracı artık indirin” butonuna basmanız kâfi. İnen belgeyi açın, lisans koşullarını kabul edin, “başka bir bilgisayar için yükleme medyası” seçeneğine tıklayın.  (Not: Bu içerikte Microsoft’un resmi aracı kullanılacaktır. Üçüncü parti Rufus pratiği ile nasıl yapıldığını öğrenmek için buraya tıklayabilirisiniz.)

2. Adım: Size en elverişli Windows 10 sürümünü seçip indirin:

Bu aşama çok değerli. Burada isterseniz “bu bilgisayar için önerilen seçenekleri kullan” seçeneğini de seçebilirsiniz. Münhasıran kaç bit Windows 10 istediğinizi gerçek seçmelisiniz. Sonrasında “İlerle” butonuna basabilirsiniz. Bu arada 64 bit Windows 10 için 2 GB RAM, en az 32 GB depolama sahası ve en az 1 GHz suratında çalışan bir işlemciye gereksiniminiz var.

3. Adım: “USB flash sürücü” seçeneğine basarak ilerleyin:

“USB flash sürücü” seçeneğine tıkladıktan sonra önünüze hangi USB belleği kullanmak istediğinizi soran bir ekran gelecek. Bu seçimi de yaptıktan sonra Windows 10 indirme süreci başlatılacak. Sonrasında ise Windows 10 medyası oluşturulacak. Bu aşamada beklemekten öteki yapmanız gereken bir şey yok.

4. Adım: BIOS ekranına gidin:

Medya oluşturma süreci bittikten sonra USB belleğinizi format atmak istediğiniz bilgisayara takın. Bilgisayarınızın BIOS ekranına girin. Boot menüsünde bulunan “1st Device” seçeneğine USB’yi atayın. BIOS ayarlarını kaydederek bilgisayarınızı tekrar başlatın.

5. Adım: Windows 10 format atma sürecine başlayın:

Bu aşamaya kadar verdiğimiz adımları mahalline getirdiyseniz bilgisayarınız açılırken otomatik olarak Windows 10 format atma ekranı açılacak. Bu ekranda depolama ünitelerinizi ayarladıktan sonra varsa Windows 10 eser anahtarı girmeniz istenecek. Şayet yoksa bu adımı atlayabilirsiniz.

6. Adım: Windows 10 format atma süreci tamamlanmak üzere:

Son adımı da tamamladıktan sonra, Windows 10 birinci kere açılırken size tasarrufunuzla ilgili bir grup sorular sorulacak. Bu sorulara da kendi isteğinize nazaran karşılıklar verdikten sonra Windows 10 format atma süreci bitmiş olacak. Bu arada Windows 10 aktifleştirme sürecini heyetim yapıldıktan sonra belli başlı bir vade içinde yapmanız gerekiyor.

7. Adım: Gereksiniminiz olan sürücüleri kurmayı ertelemeyin:

Format atma süreci her ne kadar bitmiş olsa da bilgisayarınızın düzgün çalışması için tüm sürücüleri yüklemeniz gerekiyor. Bu sürücüler ekran kartınıza, varsa kablosuz ağ aparatınıza ve daha birçok şeye ilişkin olabilir. Artık dilerseniz Windows 10 sürümü seçmenizde yardımcı olmak ismine bu sürümlere yakından bakalım.

Windows 10 sürümleri, farkları, 

Home:

Windows 10 Home, Windows 10 sürümleri arasında en temel olanı. Zati Windows önyüklü olarak gelen bilgisayarların neredeyse hepsinde de bu sürüm yüklü oluyor. Bu yüzden de fiyat olarak Windows 10 ailesinin en mütenasip olanı. Isminden da anlaşılabileceği üzere mesken tasarrufu için geliştirildi. Yani kurumsal gereksinimleri karşılamıyor.

Pro:

Windows 10 Pro, Windows 10 ailesinin en geniş kapsamlı üyelerinden biri konumunda. Özellik olarak, Windows 10 Home’da bulunan her imkâna sahip. Bunun yanında ve kurumsal seviyede gereksinimleri karşılaması için hazırlandı. Yani Windows 10’un neredeyse bütün nimetlerinden faydalanmak isteyenlerin kurması gereken sürüm bu.

Enterprise:

Windows 10 Enterprise, Pro sürümü için “neredeyse” bütün nimetlere sahip dememizin sebebi. Gelgelelim Pro kadar da çok kullanılmıyor. Bunun sebebi, hane tasarrufunda hiçbir halde muhtaçlık duyulmayacak özelliklere sahip olması. Münhasıran içerisinde bulunan Windows Defender Geliştirilmiş Tehdit Müdafaası üzere özellikler binaenaleyh büyük şirketler için hazırlanan bir sürüm.

Education:

Windows 10 Education, tamamıyla akademik gereksinimler için kullanılan bir Windows 10 sürümü. Bu bağlamda hoca ve talebelere odaklanan Education, kullanılacağı bilgisayar sayısı ile hakikat orantılı biçimde fiyatlandırılıyor. Windows 10 Enterprise’da nasıl Pro lisansı üzerine bir de yükseltme fiyatı ödeniyorsa, Education için de Home lisansı üzerine yükseltme fiyatı ödemek gerekiyor.

Windows 10 S:

Windows 10 S, düşük bütçeli yahut eğitim odaklı çalışan bilgisayarlar için geliştirilmiş bir Windows 10 sürümü. Mutlaka hane tasarrufuna müsait bir sürüm olmadığını söyleyelim. Zira Windows 10 S üzerinde sadece Windows Store üzerinden indirilen pratikler çalıştırılabiliyor. Bu arada bu sürümde haber hırsızlığına karşı olarak BitLocker şifreleme sistemi kullanılıyor.

Windows 10 sürümleri arasında hem tasarruf hem de fiyat açısından en çok kullanılanlar Home ve Pro. Saf ki siz son kararınızı artıları ve eksileri kendinize nazaran inceledikten sonra verin. Lakin bir lisans satın almanız gerekiyorsa, hane tasarrufu için Home sürümü en mantıklı olanı.

Windows lisansı satın almamanın tehlikeleri:

Windows 10 da her Windows sürümü üzere kırılmış bir işletim sistemi. Bu yüzden birden fazla bilgisayarda korsan hâli yüklü. Ama bu durumun farkında olmasanız da büyük tehlikeleri mevcut. Birinci olarak, korsan bir Windows kullanmak yasal değil. Tahminen kişisel kullanıcılara bu hususta bir yaptırım olmayabilir ama işyerlerinin korsan yazılım kullanırken yakalanmasının güçlü yaptırımları var.

Bir gayri tehlike ise gelen güncellemelerin tamamını yükleyememek. Bilhassa de güvenlik güncellemeleri. Microsoft sunucuları Windows lisansının muteber olmadığını anladığı vakit, bu üzere güncellemeler muvaffakiyetle yüklenemiyor. Son tehlike ise zımnilik üzerine. Windows 10’u illegal yollarla etkinleştirdiğiniz vakit, bu yazılımın sizi izleyip izlemediğini anlamanız mümkün değil.

Windows 10 USB’si hazırlama ve USB bellek ile format atma rehberimiz burada sonlanıyor. Şayet yakın vakitte bu türlü bir USB belleğe gereksinim duymayacağınızı düşünüyor olsanız da kenarda bucakta bu türlü bir seçeneğiniz olması en sağlıklısı. Zira acil bir durumda yanınızda bulunan bir USB ile format atmak epey kolay.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. USB Bellek İle Windows 10 Konseyimi Nasıl Yapılır? için yorumda bulun

    USB Bellek İle Windows 10 Konseyimi Nasıl Yapılır? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak USB Bellek İle Windows 10 Konseyimi Nasıl Yapılır? için ilk yorumu yapabilirsin.