İşlemcinizin Sıcaklığını Denetim Edebileceğiniz 6 Program

Bilgisayarlarımızın en kıymetli donanım kesimlerinden bir tanesi olan işlemcilerin, hava ya da likit soğutmayla soğutulması gerekiyor. İşlemciler çok yüksek sıcaklıklara ulaşabiliyor. Birçok masaüstü CPU’su 50 ile 70 radde arasında çalışıyor, güzel bir soğutma sistemi ve dikkatlice kullanılmış termal macunla CPU’nuzun sıcaklığını bu aralıklarda tutmanız mümkün.

Pekala, CPU’nuzun sıcaklığını nasıl denetim edebilirsiniz ya da CPU’nuz ne kadar sıcaklığa ulaşırsa bir sorun var demektir? Bu sorunun yanıtı için 90 kademenin üstündeki rastgele bir sıcaklık CPU’nuz için sorun oluşum ediyor diyebiliriz. Çokça ısı CPU’nuzun ömrünü kısaltabilir ya da boğulma üzere problemlere sebep olabilir.

İşlemcinizin hudutlarını zorladığınızı bilgisayarınızın size verdiği birden teğe kapanma, bir anda kendini tekrar başlatma, açılırken çıkardığı ‘bip’ sesi ve mavi ekran cürmü üzere sinyallerden anlayabilirsiniz.

İşlemcinizin çokça ısınması üzere dertlerle karşılaşıyorsanız yapabilecekleriniz arasında termal macunu yenileme, fanı temizleme, likit soğutucu ya da hava soğutucunuzu değiştirmek mekan alıyor. Ayrıyeten likit soğutmanın, hava soğutmaya nazaran daha verimli olduğunu da söylemek gerekiyor.

Sıcaklığı denetim edebileceğiniz programlar

HWMonitor

HWMonitor, arayüz konusunda çok yeterli olmasa da sıcaklığının yanı sıra çekirdekleri tasarrufunuzu ve saat suratınızı da ölçebiliyor. Bu program sıcaklıkla birlikte fan suratı ve gayri bilgisayar donanımlarınızdan faydalanmanızı da ölçüyor lakin programın bilgisayarınızı yormasını istemiyorsanız yalnızca CPU’ya odaklanmasını da seçebilirsiniz. Bu programla güç kategorisindeki CPU çekirdeklerinizi bile isimlendirebilirsiniz.

CAM

Çok çokça detayda boğulmadan yalnızca sıcaklığı denetim etmek isteyenler için NZXT’nin CAM programı biçilmiş kaftan. Başkaca kullanıcı arayüzü de epey şık. CAM programı size CPU’nuzun fan suratını, saat suratını, yükünü ve sıcaklığını söyleyebiliyor. Bu süreçleri başkaca GPU için de gerçekleştirebiliyor.

HWiNFO 64

Daha çok olgu istiyorsanız HWiNFO 64 çalmak isteyeceğiniz kapı olabilir. Programı birinci kurduğunuzda size iki seçenek sunacak: yalnızca sensörler ve yalnızca kısa haber. Varsayım edebileceğiniz üzere asıl detaylı malumatları verdiği modu, yalnızca sensörler seçeneği. Bu modu seçtiğinizde HWMonitor’de olduğu üzere uzun bir listeyle karşılaşacaksınız.

Core Temp

Core Temp, çok daha yalın bir program. Yalnızca CPU’nuzun sıcaklığını ve yükünü ölçüyor. Bu programla işlemci sıcaklığınızı gerçek devirli olarak görebilirsiniz. Başkaca bu programı yüklemeden evvel yükleme ekranında Goodgame Empire isimli oyunun yüklenmesini isteyen butondaki onaylama işaretini kaldırmayı unutmayın.

SpeedFan

CPU’nuzun ve gayri bileşenlerinizin sıcaklığını takip edebileceğiniz bir vesair program da SpeedFan. Bu program, CPU’nuzu olabildiğince soğuk tutabilmeniz için fan suratınızın üzerinde size manuel denetim de veriyor. Bu programın, listedeki öbür programlara nazaran biraz daha karışık olduğunu da söylemek gerekiyor.

Open Hardware Monitor

Open Hardware Monitor, HWMonitor’e epeyce benziyor velev kullanırken birebirmiş hissi veriyor. HWMonitor’den farkı ise sadece bir zip belgesi ile gelmesi ve bilgisayarınıza yüklemek zorunda olmamanız. Bunların haricinde HWMoniter ile birebir tıpkı olduğunu söyleyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. İşlemcinizin Sıcaklığını Denetim Edebileceğiniz 6 Program için yorumda bulun

    İşlemcinizin Sıcaklığını Denetim Edebileceğiniz 6 Program için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak İşlemcinizin Sıcaklığını Denetim Edebileceğiniz 6 Program için ilk yorumu yapabilirsin.