Yazı Yazarak Nasıl Para Kazanılır?

Yazı Yazarak Nasıl Para Kazanılır?

 

Ekonomik şartların zorlaşması iş yaşamının yoğunluğu sebebiyle evinde çalışarak para kazanmak ve ek gelir sahibi olma arzusu birçok insanın başvurduğu çalışma yolu halini almıştır. Bu yöntemler içinde kalemine güvenen birçok kişi de internetten yazı yazarak para kazanma yöntemini tercih etmektedir. Hem internet ortamının yeni ve orijinal makale ihtiyacının süreklilik arz etmesi hem de her geçen gün yeni sektörlerin ortaya çıkıyor olması sebebi ile sanal ortamın yazı ihtiyacının artmasına sebep olması hem de yapılan çalışmayla doğru orantılı olarak kazanılan gelirinde düzenli olması internetten para kazanma yöntemleri arasında yazı yazarak para kazanma yöntemini tercih edilir duruma getirmiştir.

 

İnternet kullanarak evden para kazanma yöntemleri elbette internetten yazı yazarak para kazanma ile limitli değil, ancak daha öncede söylediğim gibi yazı ihtiyacının sürekli olması nedeni ile iş disiplinine sahip olarak yazmayı seven kişiliğe sahip insanlar için oldukça güzel bir yoldur. Özetle yazı yazarak para kazanma işi yapmayı tercih edenler ne kadar çok yazarlar ise o kadar çok kazanacaklarını bildikleri için yazı yazarak para kazanmak bu kadar çok tercih edilmektedir.

 

Yazı yazmak,  yazabilmek,güzel makale yazmak herkesin kolayca sahip olabileceği yetkinlikler olmadığı için de yazı yazarak para kazanma işinde eğer ki kendinize güveniyorsanız, sektörün sürekli olarak gerek duyabileceği kalifiye, hatta aranan insanı halini alabilirsiniz ki bu da makale yazarak para kazanma işi ile öncelikle düzenli ek gelir hatta daha da iyi çalışırsanız düzenli gelir anlamını taşımaktadır.

 

Kendi işinin patronu olmak bugün özel sektörün iyi bir alanında iyi bir kariyerinde çalışan insanların bile arzusu iken, sektörde makale yazarlığı olarak tabir edilen yazı yazarak para kazanma işi ve artık meslek halini almış olan bu işte kaleminin  gücü ile evden çalışarak  mesai, yer, mekan kavramlarından bağımsız olarak kendi işini istediği zaman icra etme kolaylığı, başta ev hanımı, öğrenci, emekli olmak üzere  birçok insanın zevk alarak günlük yapması gereken işlerini de kolayca devam ettirerek yaptığı bir çalışma biçimini halini almıştır.

 

1 – Blog yazarak başlayın. Yazı yazarak para kazanmak istiyor iseniz kişisel bir blog ile başlamayın. Bunu yapmak yerine belirli sorunları çözerek insanlara yardımcı olabileceğiniz bir blog oluşturun. Örnek olarak bahçıvanlık hakkında bir blog açarak başkalarına bahçe işlerinin nasıl yapılacağını öğretebilirsiniz. Veya da yemek yapmakta kendinize fazla güveniyorsanız yemek tariflerinizi paylaştığınız bir blog açabilirsiniz. Yeterki blogda yazdığınız konulara karşı ilgi gösterin.

 

Blog yazmaya başlayarak bir gece de milyoner olmazsınız ancak zaman ayırır ve çaba gösterirseniz büyük bir gelir elde edebilirsiniz. Bloglarda gelirler daha çok reklam firmalarından ( örneğin Google Adsense ), affiliate ( satış ortaklığı ) pazarlama programları ve kişisel ürünlerin ( örneğin e-kitaplar veya yazılımlar ) doğrudan satılması ile elde edilir.

 

2 – Başka siteler için makale yazmak. Başkalarının siteleri için içerikler yazarak da para kazanabilirsiniz. Yazma işinde en popüler para kazanma yöntemidir. Sitenin konusuna göre araştırmalar yaparak istenilen konularda yazılar yazabilirsiniz. Genel olarak bilgi verici yazılar yazacağınız için sizden ortalama olarak 300-500 sözcük uzunluğunda yazılar yazmanız istenir. Kazancınız da 100 kelime üzerinden hesaplanır. Yazdığınız yazıların akıcı ve faydalı bilgilerle dolu olması önemli bir kriterdir. Yazılarınız kalitesine bağlı olarak 100 kelime üzerinden 1,5 TL para kazanabilirsiniz.

 

3 – Tebrik kartları yazın. Güzel şiirler ve ilginç düz yazılar yazma konusunda doğal bir yeteneğiniz varsa tatil ve tebrik kartları yazmak sizin için uygun olabilir. İnternet üzerinden tebrik kartı firmalarını araştırarak stil koşullarını ve teslim esaslarını öğrenin.

 

4 – Dergiler ve gazeteler için yazın. Son vakitlerde özellikle de internet kullanımının uçuşa geçmesiyle basılı yayın pazarı daralmaya başlamıştır. Her şeye rağmen pazar kendi başına hala geniştir ve yazara her daim ihtiyaç vardır. Eğitici parçalar, raporlar, eleştiri yazıları veya uzman görüşler yazma konusunda iyiyseniz basılı işleri deneyebilirsiniz.

 

Dergi ve gazete piyasalarında hala tam zamanlı pozisyonlar vardır fakat makaleler yazan freelance yazarlara olan talep de hızla artmaktadır.

 

5 – Kurgular yazın ve satın. Bu pazar kısa hikayelerden tekli romanlara ve destansı çoklu kitap serilerine kadar türlülük gösterir. Fantezi, gerilim, duygusal ve esrarengiz olmak zorunda değildir. Hikayeler anlatmak istiyorsanız bu yolu değerlendirebilirsiniz.

 

Aslında geleneksel yöntem yazılanların yayıncıya satılmasıdır. Bir başka yol ise edebiyat ajanları bulmaktır. Edebiyat ajanları hikayenizi tamamladıktan sonra bütün işleri sizin adınıza halleder. Son yıllarda kişisel yayıncılıkta yayıncı bulamayan yazarlar için makul bir seçenek haline gelmiştir

 

6 – Komedyenler için yazın. Bazı insanlar espritüeldir ve mizahın sırlarını çok iyi algılarlar, insanları nasıl güldüreceklerini çok iyi bilirler ancak sahneye çıkma konusunda kendilerine güvenmezler. Siz de bu insanlardan biri iseniz komedyenler için hikayeler ve şakalar yazabilir ve satabilirsiniz.

 

7 – Diğer insanlar için öz geçmiş hazırlayın. İş arayan insanlar güncellenmiş ve cilalanmış öz geçmişlere ihtiyaç duyar. İnandırıcı öz geçmişler yazma konusunda becerikli iseniz danışmanlık hizmeti sunabilir ve bu kişilerin öz geçmişlerini düzenleyebilir ve değiştirebilirsiniz.

 

8 – Seyahat yazarı olun. Seyahat etmeyi seven insanların çoğu seyahat yazarı olur. Seyahat yazarları yolculukları ile ilgili yazılar yazarlar ve gezdikleri yerlerin ve mekanların iç yüzünü anlatırlar. Seyahat yazarlarının birçoğu seyahat dergileri ve online yayınlar için tam zamanlı olarak yazarlık yaparlar.

 

9 – Yazarlık koçu olarak hizmetlerinizi satın. Yazarlığın derinliklerini gerçekten biliyorsanız ve öğretme yeteneğiniz varsa bu iki özelliğinizi bir araya getirerek yazar koçu olabilirsiniz. Yazar koçu olmak yoluyla belli konularda yazarlık atölye çalışma düzenleyebilir ve birden çok insana aynı anda eğitim verebilirsiniz.

 

10 – Makale tercümeleri yapın. Birçok dili akıcı bir şekilde konuşabiliyorsanız yazar ve çevirmen olarak hizmetler sunabilir ve para kazanabilirsiniz. Örneğin İngilizceniz ve Fransızcanız iyiyse İngilizce romanları Fransızcaya çevirmeyi deneyebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. yazı-yazarak-para-kazanma Yazı Yazarak Nasıl Para Kazanılır? için yorumda bulun

    Yazı Yazarak Nasıl Para Kazanılır? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Yazı Yazarak Nasıl Para Kazanılır? için ilk yorumu yapabilirsin.