WiFi Şifresini Öğrenmek İçin 2 Usul

Akıllı telefonları kullanmaya başladığımızdan beri internet olmadan anımız geçmiyor. Bu yüzden gittiğimiz her mekanda de evvel WiFi kontağının olup olmadığını denetim ediyoruz. Çoğunlukla kullandığımız WiFi teması şifre ile korunuyor. Bağlandığımız her WiFi’ın şifresi de telefonumuza ya da bilgisayarımıza kaydolur.

Ama kimi durumlarda WiFi düzgün çalışmayabilir. Bu durumda ağı cihaza unutturup tekrar bağlanmanız gerekebilir. Bir ağı cihaza unutturduğunuzda o ağa ilişkin şifrede unutulur. Ağa tekrar bağlanmak için şifreyi tekrar girmeniz gerekir. Biz de bu haberimizde şifreyi unutmanız durumunda, WiFi şifresine nasıl erişebileceğinizi gösteceğiz.

1.Yöntem: Modem ya da kablosuz yönlendirici ile öğrenme

Bu sistem WiFi şifrenizi kurtarmak için uygulanacak en kolay ve en süratli metottur. Aşağıda anlattığımız adımları uyguladığınızda ağın şifresini tekrar kolay kolay öğrenebilirsiniz.

Bu adımı uygulamak için evvel modem ya da kablosuz yönlendiricinizi (wireless router) açmanız ve akabinde başkan paneline girmeniz gerekiyor. Başkan paneline girdikten sonra, sizden kullanıcı ismi ve şifre istenecektir. Umumiyetle hem kullanıcı ismi hem de şifre olarak “admin” kullanılır. Kullanıcı ismi ve şifreyi girdikten sonra başkan paneline girmiş olursunuz.

Başkan paneline girdikten sonra “kablosuz” seçeneğine girerek, “kablosuz güvenlik” seçeneğine girerek WiFi şifresini öğrenebilirsiniz.

2.Yöntem: Bilgisayarınızdaki ADB sürücülerini kullanarak root kullanmadan WiFi şifresi kurtarma

Bu prosedürde bilgisayarınızla bir arada telefonunuzu da kullanacağız. Başka usul üzere bu prosedür de kolay, süratli ve kolaydır. Bu usulü kullanmak için de aşağıdaki adımları uygulayacağız.

Öncelikle bu adımda kullanacağımız telefonun geliştirici seçeneklerini canlı hale getirmemiz gerekiyor. Bunun için telefonun ayarlar menüsünün çoklukla en alt kısmında olan “Telefon hakkında” kısmına girmeniz gerekiyor. “Telefon hakkında” kısmında bulunan “yapım numarası (build number)” seçeneğine üst üste 5 ya da 6 sefer tıkladığınızda telefonunuzun geliştirici seçenekleri canlı olacaktır.

Geliştirici seçeneklerini faal hale getirdikten sonra bu menüye girerek “USB cürüm ayıklama” ya da “Android cürüm ayıklama” seçeneğini seçmeniz gerekiyor. Telefonumuzdaki ayarlar bu kadar.

Artık ADB sürücüsünün kurulumunu yapmamız gerekiyor. Öncelikle ADB sürücüsünü bilgisayarınıza indirin ve kurun. Lakin bu sürücüyü kurmak tek başına kâfi olmayacak. Sürücüyü kurduktan sonra sürücünün bulunduğu klasöre ulaşmanız gerekiyor.

ADB sürücüsünün bulunduğu klasörü bulduktan sonra, shift tuşu ile birlikte klasöre sağ tıklayın. Açılan pencerede “Burada komut penceresini aç” seçeneğine tıklayın.

ABD sürücüsünü kullanmaya başlamadan evvel sürücünün düzgün çalışıp çalışmadığını denetim etmek gerekir. Bunun için cihazınızı bir bilgisayara bağlamanız gerekiyor. Telefonu bilgisayara bağladıktan sonra az evvel açtığımız komut penceresine giderek “adb services” yazıp, enter’a basmanız gerekiyor.

Bu süreci yaptıktan sonra ekranda sıralanan bir cihaz görüyorsanız ABD sürücüsünün düzgün çalıştığından emin olabilirsiniz. Listede cihazı gördükten sonra komut penceresinde tekrar geri dönüp, komut penceresine “adb pull/data/misc/wifi/wpa_suppliant.conf c:/wpa_supplicant.conf.” yazmanız gerekiyor.

Bu komut, evrakları bilgisayarınızın C diskine taşıyacaktır. Yapmanız gereken son şey, ADB klasörüne geri dönerek metin belgesini not defteri ile açmaktır. Bu biçimde kayıtlı tüm IP’lerin şifrelerini görebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. WiFi Şifresini Öğrenmek İçin 2 Usul için yorumda bulun

    WiFi Şifresini Öğrenmek İçin 2 Usul için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak WiFi Şifresini Öğrenmek İçin 2 Usul için ilk yorumu yapabilirsin.