Filmlerdeki Ses Efektlerini Oluşturmak İçin Kullanılan Bu Yöntemleri Öğrenince Küçük Bir Şok Yaşayacaksınız!

Foley sanatçıları, filmlerde kullanılan özel sesleri yaratmak için gündelik eşyaları kullanarak inanılmaz işler çıkarıyor. Peki bu gündelik eşyaların neler olduğunu biliyor muydunuz?

1. Canavar sesi ve kükremesi;

Bir balon ovuşturularak oluşturuluyor.

Ürkütücü kükreme seslerini oluşturmak için tam tersine, oldukça zararsız bir şey kullanılır; basit bir balon! Örneğin, 2014’te Godzilla’nın yeni versiyonunda Foley sanatçıları, kükreme seslerinin çoğunu oluşturmak için şişirilmiş bir balon kullandılar.

2. Yağmur sesi;

Kızartma sesi ile oluşturuluyor.

Foley sanatçılarının yağmur sesini kaydetmek için kötü hava koşullarını beklemesi gerekmez. Hatta, bazen gerçek yağmur sesleri, olmaları gerektiği kadar yüksek değildir. Bu durumda, bir tavanın cızırtı sesi bu iş için mükemmeldir. Aynı zamanda dökülen pirinç sesini de aynı amaç için kullanabiliyorlar.

3. Ezilme sesleri;

Kereviz ile oluşturulur;

Kemiklerin kırılma sesi ya da bir şeylerin bir yaratığın ayaları altında ezilme sesi aslında oldukça zararsız bir şekilde oluşturulur; kerevizle. Bu sesi hatırlamaya çalışın. Gerçekten bir fark olmadığını anlayacaksınız.

4. Yürüyen at sesleri için;

Hindistan cevizi kullanılır.

Kurumuş boş hindistan cevizi kabuklarını birbirine vurursanız çok tanıdık bir ses duyarsınız. Evet, nal sesleri. Bu yöntemle atın hızını da rahatlıkla ayarlayabilirsiniz. Foley sanatçıları için ucuz ve pratik bir yöntem.

5. Ok çekme ve atma sesleri;

Bambu ile oluşturulur.

Ok seslerini yakalamak son derece zordur. Bu durumda, küçük bir bambu çubuğu günü kurtarabilir. Foley sanatçıları bir bambu sopasını mikrofonun önüne hızlıca sallayarak, istenen efekti yakalamayı başarırlar.

6. Silah sesleri için;

Zımba tabancaları kullanılır.

Tahmin edeceğiniz üzere silah sesini yakalamak zor ve tehlikeli olabilir. Bunun için büyük zımba tabancaları idealdir.

7. Karda yürüme sesi;

Mısır nişastası ile elde edilir;

Karda yürüme sesini yakalamak için kar yağmasını beklemek elbetteki gerekmiyor. Büyük bir kutuya çok miktarda mısır nişastası dökülüyor ve Foley sanatçıları bu kutuda adım atmaya başlıyor. Böylelikle karda yürüme sesi oluşturuluyor.

8. Gök gürültüsü sesleri;

Alüminyum levhalar ile oluşturulur;

Bu sesler arasında, doğal yoldan yakalamanın en az mümkün olanı gök gürültüsü sesidir. Bunu da alüminyum levhaları sallayarak ya da birbirine vurarak kolaylıkla elde edebiliyorlar.

9. Yumruk sesi için;

Çiğ et kullanılır;

Yumruk sesleri için et parçaları birbirine ya da sert bir yüzeye vurulur. Doğrudan ete de yumruk atılabilir. Daha hijyenik bir seçenek olarak aynı şekilde büyük kitaplar da kullanılabiliyor.

10. Salıncak sesleri;

Paslı menteşeler kullanılarak oluşturulur.

Salıncak sesleri bazen gergin bir hava vermek için de kullanılır. Özellikle korku filmlerinde gıcırtılı kapı sesleri için idealdir.

11. Kalp atışı sesleri için;

Çöp kovası kullanılır;

Duygusal derinliği olan sahneler kalp atışı sesi gerektirir. Plastik çöp kutuları bu kadar romantik olmayabilir, ancak gereken kalp atışı sesini oluşturmada idealdirler. Tıpkı at nalı sesinde olduğu gibi, bu yöntemle de istenilen ritim kolaylıkla yakalanabilir.

12. Öpüşme sesi için;

Eller ve dudaklar kullanılır.

Bu Foley tekniği eğlenceli, hızlı ve kolaydır. Güzel bir öpüşme sesi yaratmak için sanatçılar genellikle kendi elleriyle öpüşürler. Daha iyi sonuçlar elde etmek için ellerini öpmeden önce dudaklarına biraz su uygularlar.

13. Düşen insan sesi için;

Büyük kitaplar kullanılır;

Kitaplarınız ahşap bir zeminde düştüğünde çıkan sesi hayal edin. Bir de herhangi bir filmde düşen insanın bedeninden çıkan sesi hatırlayın. Tamamen aynı değil mi?

14. Ateş çıtırtısı için;

horrorpediadotcom.files.wordpress.com

Baloncuklu naylon kullanılır;

Gerçek ateş her zaman çatırtı sesi çıkarmaz, yine de gerçekten sakinleştirici ve tatmin edici bir etkisi vardır. Bu sesi oluşturmak için yine rahatlatıcı ve tatmin edici etkisi olan baloncuklu naylonlar kullanılır. Fakat bu süreç Foley sanatçıları için tam anlamıyla rahatlatıcı olmayabiliyor.

15. Yumurtadan çıkma sesi için;

Dondurma külahları kullanılır;

Dondurma külahı, çatlayan küçük bir yumurta kabuğunun sesini oluşturmak için kullanılır. Bazı filmlerde, farklı yaratıklar dev yumurtalardan çıkar. Bu durumda ise sanatçılar sıvı sabunla kaplı lastik eldiven giyerek kavun ezerler.

BONUS: Bir Foley sanatçısı olmak her zaman kolay değildir ama kesinlikle eğlencelidir!

Bu içerikler de ilginizi çekebilir;

Hayran Olduğunuz Filmler Hakkındaki Bu Detayları Duyunca Listedeki Tüm Filmleri Baştan İzlemek İsteyeceksiniz!

İkon Haline Gelmiş Karakterleri Canlandıran Oyuncuların Bu Karakterler Hakkında Aslında Ne Düşündüklerini Biliyor muydunuz?

Özellikle Kadınların İzlemesi Gereken Uzun Süre Düşünmenizi Sağlayacak 20 Film

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Filmlerdeki Ses Efektlerini Oluşturmak İçin Kullanılan Bu Yöntemleri Öğrenince Küçük Bir Şok Yaşayacaksınız! için yorumda bulun

    Filmlerdeki Ses Efektlerini Oluşturmak İçin Kullanılan Bu Yöntemleri Öğrenince Küçük Bir Şok Yaşayacaksınız! için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Filmlerdeki Ses Efektlerini Oluşturmak İçin Kullanılan Bu Yöntemleri Öğrenince Küçük Bir Şok Yaşayacaksınız! için ilk yorumu yapabilirsin.