Biyomedikal Mühendisliği Nedir?

Biyomedikal Mühendisliği

Son zamanlarda belki adını ilk defa duyduğunuz tıp ve mühendisliğin birleşimi ile sağlık cihazlarının gelişimi için yeni projeler ve fikirler sunan bir mühendislik dalıdır. Bugünkü yazımızda Biyomedikal Mühendisliği nedir, Biyomedikal Mühendisleri ne iş yapar, Biyomedikal Mühendisliği çalışma alanları nerelerdir, Biyomedikal Mühendisliği eğitimi, Biyomedikal Mühendisliği olan üniversiteler, Biyomedikal Mühendisliği iş olanakları ve en sonda da Biyomedikal mühendisliği iş ilanları hakkında detaylı bir bilgilendirme yapacağız.

 

Biyomedikal Mühendisliği Nedir?

Biyomedikal Mühendisliği tıbbi sorunlara karşı mühendislik bir analitik zekâ ile tanı ve tedavi için gerekli yöntem ve çözümler geliştiren bir mühendislik dalıdır. Dünya da sağlık sorunlarının artması ve bunların çözümü için sürekli bir alan geliştirilmesi için böyle bir mühendisliğe ihtiyaç duyulmuştur.

 

Biyomedikal Mühendisliği Ne İş Yapar?

Biyomedikal Mühendisliği sağlık sektöründe tanı ve teşhisleri için çözüm üreten bir mühendislik dalıdır. Biyomedikal mühendisleri sağlık alanında yer alan bütün cihaz ve aletlerin üretim ve bakımını yapan bir mühendislik dalıdır. Bu cihazların kullanımı hastaya uygulanması dâhil tüm işlemleri biyomedikal mühendisi yapar.

biyomedikal-muhendisligi-calisma-alanlari

biyomedikal-muhendisligi-calisma-alanlari

 

Biyomedikal Mühendisliği Çalışma Alanları Nerelerdir?

Biyomedikal mühendisli sağlık ile ilgili tüm sektörlerde çalışabilmektedir. Bu sektörleri açacak olursak birinci ve en çok tercih edilen Hastaneler Biyomedikal mühendisleri devlet ve özel hastanelerde çalışabilmektedir. Burada bulunan tansiyon aletinden, elektronik hasta yatağına, MR, Röntgen cihazlarına kadar tüm hastane ekipmanlarının sorunlarını çözmek için uğraşır ve bu konuda ürünlerin tahsis edildiği firmaları bilgilendirir.

biyomedikal-muhendisligi-calisma-alanlari-2

biyomedikal-muhendisligi-calisma-alanlari-2

Medikal cihaz geliştirme ve üretim fabrikalarında da çalışma olanakları bulunmaktadır. Yine bugün çok kullandığımız cihazların, aletlerin geliştirme ve üretimini sağlayabilmektedirler. Bu üretimleri yapan fabrikalarda ve firmalarda çalışabilmektedir.

Medikal ürün satış ve pazarlama alanı yine en çok tercih edilen getirisi çalışma koşulu ile orantılı olan bu alan kişisel yeteneğinize de bağlı olarak çok iyi imkânlara ulaşabilirsiniz. Sağlık sektörüne tahsis edilen alet ve cihazların kurumlara veya şahıslara satışını sağlayabilmektedirler.

 

Biyomedikal Mühendisliği Eğitimi?

Biyomedikal mühendisliği lisans düzeyinde birçok üniversite de eğitim verilen bir mühendislik dalıdır. Biyoloji, Matematik, Fizik, Kimya, Malzeme ve Sağlık dersleri ile ortak bir eğitim veren bir mühendislik dalıdır. Bazı üniversitelerde eğitim süresi 4 yıl iken bazı üniversiteler verdikleri yabancı dil yani hazırlık eğitimi ile 5 yıldır.

Genel olarak Biyomedikal Mühendisliğinde olan dersler: Matematik, Fizik, Kimya, Biyoloji, Elektrik, Elektronik, Anatomi, Biyomalzeme, İşaretler ve Sistemler, Klinik Mühendislikte mekanik sistemler, Elektro Manyetik Alan Teorisi gibi bazı dersler eğitim süresi içerisinde verilmektedir.

 

Biyomedikal Mühendisliği olan Üniversiteler?

Biyomedikal Mühendisliği son yıllara kadar da sadece belli başlı birkaç üniversitede eğitim verirken şimdilerde birçok üniversitede lisans öğretimi açılmıştır. İşte Biyomedikal Mühendisliği olan bazı üniversiteler.

Kocaeli Üniversitesi, Çukurova Üniversitesi, Erciyes Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Afyon Kocatepe Üniversitesi, Düzce Üniversitesi, İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi, Karabük Üniversitesi, İnönü Üniversitesi, Pamukkale Üniversitesi, Namık Kemal Üniversitesi gibi birçok devlet üniversitesinde lisans eğitimi verildiği gibi birçok özel üniversitede de lisans eğitimi vermektedirler.

Biyomedikal Mühendisliği lisans eğitimi veren üniversiteler genelde Mühendislik Fakültesi, Mühendislik – Mimarlık fakültesi ve Teknoloji fakültelerinde eğitim vermektedirler. Biyomedikal Mühendisliği lisans eğitimi veren diğer üniversitelere ÖSYM’nin tercih kılavuzu listesinden ulaşabilirsiniz.

 

Biyomedikal Mühendisliği İş Olanakları?

Biyomedikal mühendisliği sayısal ve sözel zekânın birlikte işlev gördüğü bir daldır. Biyomedikal mühendisleri getirilen son yasa düzenlemesine göre Devlet hastanelerinde her 200 yatak başına bir Biyomedikal Mühendisi, Özel Hastanelerde ise her 100 yatak başına bir Biyomedikal Mühendisi zorunluluğu getirilmiştir fakat şuan halen bu sistemin yasalar çerçevesinde uygulanmadığı görülmektedir.

 

Özel fabrika ve firmalarda da kişisel gelişiminize bağlı olarak iş bulabilmektesiniz. Fakat şuan günümüz şartlarında üretim ve geliştirme sağlayan fabrika ve firmalar Türkiye de pek de fazla bulunmamaktadır. Şuan ki şartlara bakıldığında iş bulma noktasında sıkıntı yaşayabilirsiniz. Fakat her mühendislik dalında olduğu gibi bu mühendislik dalında da kendi yeteneklerinize göre iş bulma olasılığınızı arttırabilirsiniz.

 

Biyomedikal Mühendisliği İş İlanları?

Biyomedikal mühendisliği iş ilanlarına baktığımızda teknik alandan çok satış ve pazarlama alanında ekip çalışması yapabilecek kişilere ihtiyaç duymaktadır. Yine bunun yanında bazı iş ilanlarında bazı program ve program dillerine hâkim olma noktası aranmaktadır. Özellikle erkeklerde tüm özel sektör iş ilanlarında olduğu gibi bu alanda da askerliğini yapmış veya uzun bir süre tecilli olma şartı aranmaktadır. Diğer aranan özelliklerden biride seyahat engelinin bulunmaması özellikle firmalar tek bir yerde bulunurken satışlarını ülke içerisinde birçok yere hizmet verdikleri için ve buralara da ihtiyaç halinde mühendisin kontrol ve denetimi sağlaması için göndermektedir. Biyomedikal Mühendisliği iş ilanlarına birçok kariyer sitesinde bulabilir ve işverenler ile iletişime geçebilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilir bu yazı ile alakalı

Aralık 29, 2019
Aralık 29, 2019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. biyomedikal-muhendisligi Biyomedikal Mühendisliği Nedir? için yorumda bulun

    Biyomedikal Mühendisliği Nedir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Biyomedikal Mühendisliği Nedir? için ilk yorumu yapabilirsin.