Asya Hun Devleti

Asya Hun Devleti

Orta Asya’da güçlü bir devlet kurmayı başarmış olan Asya Hun Devletinin diğer adı Büyük Hun İmparatorluğu olarak bilinmektedir. Orta Asya’da Türkler tarafından kurulmuş olan ilk teşkilatlı devlet denildiği zaman akla Asya Hun Devleti gelmektedir. Asya Hun Devletinin kurucusu Teoman(Tuman)’ dır. Asya Hun Devleti Türklerin kutsal toprak olarak kabul ettiği Ötüken bölgesinde kurulmuştur.

 

Asya Hun Devletinin En Parlak Hükümdarı Metehan Kimdir?

Metehan’ın diğer bilindiği isim Mao-tun’dur. Aynı zamanda Osmanlı tarihçileri tarafından da Oğuz Kağan diye nitelendirilmektedir. Metehan M.Ö 209- M.Ö 174 yıllarında Asya Hun Devletine liderlik etmiş ve büyük başarılar elde ederek Asya Hun Devletinin güçlenmesine yardımcı olmuştur. Metehan zamanında Asya Hun Devleti sivil ve askeri teşkilata, siyasi prensiplere, kültür ve sanat değerlerine sahip bir devlet halini almıştır. Askeri ve idari alanda güçlü bir devlet kurmayı başarmış olan Metehan Türk dünyasında birliği sağlamış ve Çin üzerine sefer düzenleyerek vergiye bağlamayı başarmıştır. Aynı zamanda ipek yolunu da kontrol altına almıştır. İlk kez Orta Asya’daki Türk boylarını bir bayrak altına toplamayı başaran Metehan askeri teşkilatta 10’lu sistemi kurmuştur. Türk tarihinde yaptıklarıyla adından her zaman söz edilecek Metehan’ın ölümünden sonra Hun devleti parçalanmış ve bir bölümü Çin egemenliği altına girmiştir. Diğer bölüm ise Batıya doğru göç ederek Kavimler Göçüne neden olmuştur.

asya-hun-devleti-metehan

asya-hun-devleti-metehan

 

 

Metehan Neden Babası İle Mücadele İçine Girmiştir?

Türk tarihinde en dikkat çeken olaylardan bir tanesi de Metehan’ın babası Teoman ile olan mücadelesidir. Metehan’ın babası ile mücadele içinde olması elbette boşuna değildir. Teoman oğlu Metehan’ın yerine üvey oğlunu tahta çıkarmayı düşünüyordu. Bu düşüncede elbette Teoman’ın Çinli eşinin payı vardı. Metehan ve hanlığın beyleri Türk anneden olan bir Türk’ün tahta geçmesi gerektiğini ileri sürerek karşı çıksa da üvey annesinin oyunları yüzünden Metehan Yuezhi’ler tarafından rehin alınmıştır. Oğlu Metehan’ın Yuezhi’lere sığındığını düşünen Teoman bu duruma çok sinirlenmiştir ve Yuezhi’lere savaş ilan ederek Metehan’ı öldürmek istemiştir. Metehan ise babası Yuezhi’lerin topraklarına girmeden onlardan kurtulmayı başarmıştır. Bu başarısından ve Yuezhi’lerin mağlup edilmesinden ötürü kendisine on bin kişilik ordu verilmiştir. Metehan bu ordu ile üvey annesi ve kardeşlerini öldürüp sonra da babasını öldürerek M.Ö. 209 yılında egemenlik kurmayı başararak kağan olmuştur.

 

Metehan Babasını Nasıl Öldürmüştür?

Babası  ile derin bir mücadele içerisine giren Metehan onu öldürmüştür. Islıklı ok denilen ok çeşidini icat eden kişinin Metehan olduğu söylenmektedir. Metehan okunu nereye atarsa emrinde bulunan askerler de oklarını oraya atarlardı. Bir gün Metehan okunu çok sevdiği atına çevirince emrindeki askerlerden bazıları tereddüt etmişlerdir. Bunun üzerine Metehan tereddüt eden askerleri öldürmüştür. Böylece emirlerinin sorgulanmayacağını askerlerine iyice göstermiş bulunuyordu. Bir gün ava çıkan babasının bulunduğu yere okunu çevirdiği zaman askerlerinin hiçbiri tereddüt etmeden babasını vurmuştur ve böylece Teoman hayata gözlerini yummuştur.

 

İlginizi Çekebilir bu yazı ile alakalı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. asya-hun-devleti Asya Hun Devleti için yorumda bulun

    Asya Hun Devleti için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Asya Hun Devleti için ilk yorumu yapabilirsin.