Yapay zeka marazları kalp atışından tespit ediyor

Tabipler, yeni bir yapay zeka had ağını kullanarak tek bir kalp atışından kalp yetmezliğini yüzde 100 doğrulukla tespit edebilecekler. 

Surrey, Warwick ve Florence olmak üzere üç farklı üniversiteden bilim kişilerinin yürüttüğü ortak çalışmaya nazaran yapay zeka, konjestif kalp yetmezliğini bir elektrokardiyogram (EKG) kalp atışı tahlil ederek bulabiliyor.

Yapay zeka illetleri kalp atışından tespit ediyor

Bir çok kalp anomalisinde karşılaşılan konjestif kalp zayıflığında kalp pompası gereğince kuvvetli çalışmadığı için akciğerlerde ve başka organlarda likit birikmesine yol açıyor

Biyomedikal Sinyal Sürece ve Denetim Mecmuası’nda yayımlanan son çalışmanın müellifleri, geliştirilen yapay zeka tabanlı sistemin sorunu çok süratli ve tam doğrulukla tespit etmesiyle, hastaların vefat orantıları ve sıhhat harcamaları maliyetlerinde değerli düşüş sağlanabileceğini belirtiyorlar. 

24 SAATLİK KAYITLAR MEKANINA TEK BİR KALP ATIŞI

Çoklukla devir alan ve kimi vakit yanlışlı sonuçlar verebilen mevcut sistemlerden farklı olan yeni sistem, kalp yetmezliğini tespit etmek için makine öğrenme ve gelişmiş sinyal sürece prosedürlerini ham EKG sinyalleri üzerinde bir araya getiriyor.

Surrey Üniversitesi’nde sinirbilim profesörü olan Sebastiano Massaro geliştirdikleri yeni sistemle EKG’yi direkt kıymetlendirerek ve yapay zeka ile kalp atış suratı değişkenliği tahlilinin ötesine bakarak, konjestif kalp zayıflığını tespit etmenin mümkün olduğunu ortaya koyduklarını belirtti.   

Massaro “Bu nedenle, kalbin gerçek davranışına daha bağlı sonuçlar elde edilebiliyor. Patolojinin 24 saatlik kayıtlardan fazla tek bir kalp atışından tespitine odaklanıyoruz” dedi.

Bu ileri teknolojinin günlük sıhhat hizmetleri sistemleri arasında mahal almadı ve daha büyük ölçekli örneklerde kullanılması umut ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Yapay zeka marazları kalp atışından tespit ediyor için yorumda bulun

    Yapay zeka marazları kalp atışından tespit ediyor için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Yapay zeka marazları kalp atışından tespit ediyor için ilk yorumu yapabilirsin.