Kuyruklu yıldızlar hakkında 10 şaşırtıcı bilgi!

Bilim kişilerince 4,6 milyar yıl evvel ortaya çıkmış olduğu sav edilen kuyruklu yıldızlar, aslında sanıldıkları üzere yıldız değildirler. Ayrıyeten gerçek yıldızlar kendi ışıklarını kendileri üretirler. Lakin kuruklu yıldız olarak andığımız şeyler ise kendi ışıklarını kendileri üretmezler, gezegenler üzere onlar da Güneş’ten kendilerine gelen ışığı yansıtırlar.

Buz, gaz ve kozmik toz karışımından oluşan bu cisimlerin, aslında Güneş ışığını yansıtan devasa buzullar olduklarını söylemek daha sahih olur. Bu nedenle kuyruklu yıldızlar, Güneş’e yaklaştıklarında daha parlak hale gelirler.

Suratları saatte ortalama 30.000 km/s olan kuyrukluyıldızların çapları, ortalama olarak 750 metre ile 20 kilometre arasındadır.

Kuyruklu yıldızların, Güneş’in etrafında dolanma vadeleri birkaç yıl ile birkaç milyon yıl arasında değişebilir.

Kimi kuyruklu yıldızlar ise küçüktür. Bu sebeple ve yalnızca Güneş’ten kendilerine ulaşan ışığı yansıttıklarından ötürü Güneş’ten uzak oldukları konumlarda görülmeleri epey zordur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Kuyruklu yıldızlar hakkında 10 şaşırtıcı bilgi! için yorumda bulun

    Kuyruklu yıldızlar hakkında 10 şaşırtıcı bilgi! için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Kuyruklu yıldızlar hakkında 10 şaşırtıcı bilgi! için ilk yorumu yapabilirsin.