Kedilerin ana vatanı Türkiye!

Independent Türkçe’nin haberine nazaran; yerkürede Antarktika hariç tüm kıtalarda görülebilen kedilerin 10 bin yıl evvel bugünkü Türkiye topraklarından yayıldığı düşünülüyor.

Kedilerin ana vatanı Türkiye!

Yapılan DNA tahlilleri kedilerin atalarının büyük ihtimalle buradan geldiğine ve birinci çiftçilerin bu hayvanları kemirgen hayvanlarla uğraşta kullandığına işaret ediyor.

Yerkürede yaygınlaşan tarım devriminden kediler de nasibini aldı ve M.Ö. 2500’de Kıbrıs’a ulaştı.

Bundan sonraki birkaç yüzyıl içinde de beşerler aracılığıyla Bulgaristan ve Romanya’ya geçen kediler, daha sonra da Mısır’a yayıldı. Hayvanlar burada Mısırlılardan çok kıymet gördü; mahallî halk kedilere soyluluk ve zenginlik işareti olarak değer verdi.

Daha sonra popülerliği gitgide artan Mısır kedilerini Romalılar ve Vikingler haşereyle savaş emelli gemileriyle kendi devletlerine taşıdı. Kediler bundan sonra tüm Afrika, Avrupa ve Asya’ya yayıldı.

Bu hayvanlar en son da Amerika’nın keşfiyle kişiler tarafından gemilerle okyanus ötesine taşındı. Bugün ABD’deki her üç konuttan birinde en az bir kedinin bulunduğu ve memleketteki yekun kedi sayısının 93,5 milyon olduğu düşünülüyor. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Kedilerin ana vatanı Türkiye! için yorumda bulun

    Kedilerin ana vatanı Türkiye! için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Kedilerin ana vatanı Türkiye! için ilk yorumu yapabilirsin.