Antibiyotik kalbi bozuyor

Amerikan Kardiyoloji Mecmuası’nda yayımlanan bir makaleyle, British Columbia Üniversitesi’nden biliminsanları, Ciprofloksasin yahut Cipro üzere antibiyotikleri kullanan kişilerin, kalp illeti taşıma mümkünlüğünün başka antibiyotik çeşitlerini kullanan hastalara orantıyla 2.4 kat daha çokça olduğunu raporladı. 

Bu rapora nazaran, hastalarda yaygın olarak görülen kalp illetlerinden biri, kanın kalbe geri akmasına neden olan mitral kapak zayıflığıdır. Ayrıyeten bu ve gibisi kalp hastalıklarına yakalanma riski, bilhassa de ilacın kullanıldığı günden sonraki 30 gün içerisinde yüksektir. Son devirde yapılan vesair çalışmalar, tıpkı antibiyotik sınıfından ilaçların birçok kalp sorunuyla bağlı olduğunu ortaya koymuştur.

Antibiyotik tasarrufunun, kalp rahatsızlıkları dışında daha pek çok durumla bağlantısı daha evvelki çalışmalarda gösterilmişti.

Bilim ve Gelecek’te mekan alan habere göre, çalışmanın yapıldığı üniversitenin tıp fakültesinde çalışma yürüten Mahyar Etminan, mevzuyla ilgili şunları söyledi:

“Hastaları günde bir sefer antibiyotik kullanmalarını öneren bir reçete ile konutlarına gönderebilirsiniz, antibiyotik tasarrufunu o illetin geriletilmesi için önerebilirsiniz gelgelelim vakaların çoğunluğunda antibiyotik tasarrufu gerekli değildir. Bu mealde reçete, hem antibiyotik direncine hem de önemli kalp meselelerine neden olabilir.”

Çalışma sırasında bilim kişileri tarafından ABD Besin ve İlaç İdaresi’nin raporlama sisteminde nokta alan datalar tahlil edildi. Ayrıyeten, ABD’de bulunan hususî sigorta şirketlerinin veritabanları da gözden geçirildi.

Araştırmacılar, dokuz milyondan çokça hastanın bulunduğu veritabanında incelemelerde bulundu ve bu veritabanında kayıtlı bulunan ilaç tasarrufları ile hastaların ilerleyen süreçte yaşadıkları kalp rahatsızlıklarına odaklandılar. Sonuçlar, kalp rahatsızlıkları riskinin ilaç tasarrufu ile birlikte arttığını ve antibiyotik tasarrufu ile birlikte kanın kalbe geri akma durumunda da artış yaşandığını gösteriyor. 

Etminan, bu bulgular vesair araştırmalar yoluyla doğrulanırsa, kalp rahatsızlıklarına ait ikazların dikkate alınması gerektiğini ve kalp rahatsızlıkları ile ilişkilendirilen antibiyotiklerin doktorlar tarafından önerilmemesi gerektiğini söylüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Antibiyotik kalbi bozuyor için yorumda bulun

    Antibiyotik kalbi bozuyor için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Antibiyotik kalbi bozuyor için ilk yorumu yapabilirsin.