Kulak ağrısı neden olur? Kulak ağrısı neyin habercisidir? Kulak ağrısı nasıl makbul?

Çabucak çabucak herkesin yaşadığı kulak ağrısı birçok nedenden ötürü ortaya çıkabilir. Evlat ya da ebeveyn fark etmeksizin ortaya çıkan kulak baş ağrısı ve karın ağrısından sonra yaşanan rahatsızlıklardan biridir. Hayat kalitesini neredeyse sıfırlayan kulak ağrısı ekseriyetle ağrı kesici üzere ilaçlarla kolay kolay geçmez. Pekala kulak ağrısı neden olur? Kulak ağrısı neyin habercisidir? Kulak ağrısı nasıl makbul? Haberin detayında kulak ağrısı hakkında merak edilen her şeyi bulabilirsiniz.

Kişinin hayat kalitesini düşüren kulak ağrısı çoklukla enfeksiyon kapmasından ortaya çıkar. Gelgelelim kulak ağrısının da altında pek çok neden olabilir. Dış, iç yahut orta kulak iltihaplanması çınlama ve ağrılara neden olur. Zonklama, yanma ve batma üzere belirtiler gözlemlenir. Kulak ağrısı hem gayrı nedenlerde ortaya çıkar hem de farklı rahatsızlıklara yaşanmasına sebep olur. Soğuk algınlığı sonrası sıklıkla yaşanan kulak ağrısının hepsi ilaçla geçmez. Kimi kulak ağrıları konutta yapılan doğal yollarla da geçebilir. Sair en yaygın nedeni ise orta kulak iltihabıdır. Orta kulak iltihabı, soğuk algınlığıyla ortaya çıkan kulak ağrısı kadar hafif yaşanmaz. Orta kulak iltihabında hasta en çok baş dönmesinden şikayetçi olur. Ayrıyeten orta kulak iltihabı toplu ortamlarda artar. Yapılan araştırmalarda kulak ağrısı yaşanan en sık üçüncü rahatsızlıktır. Vücudun şiddetli aşama de enfeksiyona maruz kaldığının habercisi olan kulak ağrısı ayrıyeten, kulak kristallerinin oynadığının ya da orta kulaktaki kirin artması ve enfeksiyon kaptığının habercisidir.

KULAK AĞRISININ SEBEPLERİ NELERDİR?

İç kulak nahiyesinde kulak kirinin birikmesi,

Soğuk algınlığıyla boğazdan sonra kulak kanalına sıçrayan enfeksiyonlu bakteriler,

Kulağın içine yabancı bir cismin girmesi sonucu, iç kulağın ve zarının değerli hasar alması,

Sinüs kanalarının tıkanması 

Kulak kristallerinin oynaması

Migren ve sinüzit üzere marazlarının en şiddetli meskenlerinde

Çene ve diş köklerinde iltihaplanmanın artması

Bademcik ve geniz ameliyatı sonrası

Burun ameliyatı sonrası

Kulak altı bezlerindeki hücrelerin tümör oluşturması

Akciğer hastalıkları 

Ağız içi yaraların oluşturduğu iltihaplanmalara kulak ağrısına neden olur.

KULAK AĞRISI NASIL MAKBUL?

Bilinen bir marazı olmayan bireylerin hafif şiddetle yaşadığı kulak ağrısına hanede müdahale edilebilir. Gelgelelim 3 günden fazla süren kulak ağrısı için hastanın katiyetle bir mütehassısa başvurması gerekir.

SICAK SU KOMPRESİ

Hafif şiddetli kulak ağrıları için hastanın sıcak su torbası olarak eczaneden alınan torbanın içine sıcak su koyarak bir havluya sarım kulağın tam ortasına koyarak iltihaba sıcak basınç yapılır. Ya da yüzyıllardır kullanılan bir adap olan ütü ya da soba aracılığıyla ısıtılan bir tülbent ya da havluyla da bu süreç yapılabilir. 

SARIMSAK

En güçlü antibiyotik olan sarımsak kulak ağrısına şık gelir. Bunun için susam yağında iki diş ezilmiş sarımsağı 15 dakika kavurun. daha sonra ocaktan alıp ılıklaştırdığınız yağın içine kulak çöpünü batırıp kulak deliğine bir damla damlatın. 5 dakika sonra kulağınızı aşağı hakikat eğin. 

SOĞAN

Sarımsaktan sonra tesirli olan bir farklı antibiyotik olan soğan da kulak ağrısına âlâ gelen besinler arsında mahal alır. Bir adet soğan suyunu yeterlice kaynatın daha sonra bir tülbent yardımıyla bir ya da iki damla kulak içerisine damlatın. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Kulak ağrısı neden olur? Kulak ağrısı neyin habercisidir? Kulak ağrısı nasıl makbul? için yorumda bulun

    Kulak ağrısı neden olur? Kulak ağrısı neyin habercisidir? Kulak ağrısı nasıl makbul? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Kulak ağrısı neden olur? Kulak ağrısı neyin habercisidir? Kulak ağrısı nasıl makbul? için ilk yorumu yapabilirsin.