AMD’nin Yeni Radeon RX 5500 GPU’su 1080p’lik Oyunları Hedefliyor

AMD’nin Yeni Radeon RX 5500 GPU’su 1080p’lik Oyunları Hedefliyor

Radeon RX 5500 söylentileri hakkında konuşmayı kesebiliriz, çünkü AMD’nin büyüyen Navi ekran kart ailesinin en yeni üyesi artık resmen hem mobil hem de masaüstü için geliyor. AMD bugün Radeon RX 5500 ve Radeon RX 5500M’yi resmi olarak tanıttı ve bu yeni GPU’ların 1080p oyun için tasarlandığını açıkça belirtti. 

Hem masaüstü hem de mobil ekran kartları aynı sayıda hesaplama ünitesine ve akış işlemcisine sahip fakat masaüstü için olanı daha yüksek hızları bulabilmekte. Masaüstü sürümü hem 8GB hem de 4GB’lık modellerde sunulacak, mobil GPU ise yalnızca 4GB GDDR6 bellek seçeneğiyle sunulacak.

AMD yetkilileri “Radeon ailesine yapılan en yeni ilavelerle AMD, gelişmiş RDNA oyun mimarisini ve endüstri lideri 7nm işlem teknolojisini ve heyecan verici yeni form faktörleri ve sistemlerini dünya çapındaki oyuncuların ayağına getiriyor. RDNA ile güçlendirilmiş Radeon RX 5500, Graphics Core Next (GCN) mimarisine dayanan, mevcut Radeon ekran kartlarına göre watt başına 1.6 kat daha yüksek oyun performansı sunuyor’’ demekte.

Performans söz konusu olduğunda, AMD’nin dahili benchmark sonuçlarına dayanarak, RX 5500 muhtemelen bir RX 590 gibi performans gösterecek. AMD fiyatı söylemediği gibi ürünün ne zaman çıkacağını da söylemiyor. Daha çok hazır sistemlerle yapmış olduğu ortaklıklardan bahsediyor. Bununla ilgili, RX 5500 ekran kartının HP’nin Omen Obelisk ve Pavilion marka bilgisayarları ve Lenovo’nun T350 ve IdeaCentre T540 markalı bilgisayarları da dahil olmak üzere gelecek ay önceden yapılmış masaüstü sistemlerinde de bulunacağını söyledi. Muhtemelen Aralık ayında da Acer’in Nitro 50 marka bilgisayarlarında baş gösterecektir.

Yeni özellikler ortaya çıktıkça mutlaka haberini yapacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. AMD’nin Yeni Radeon RX 5500 GPU’su 1080p’lik Oyunları Hedefliyor için yorumda bulun

    AMD’nin Yeni Radeon RX 5500 GPU’su 1080p’lik Oyunları Hedefliyor için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak AMD’nin Yeni Radeon RX 5500 GPU’su 1080p’lik Oyunları Hedefliyor için ilk yorumu yapabilirsin.