4 bin 500 yıllık mayadan ekmek pişirdiler

Fizikçi ve medya oyunu dizayncısı Seamus Blackley, Antik Mısır üzerine çalışmalar yürüten Serena Love ve mikrobiyolog Richard Bowman’la ABD’nin Massachusetts eyaletinde bir araştırma sırasında Antik Mısır’dan kalma bir çanaktan maya kalıntılarını topladığını söz etti.

Organizmaları uyandırmadan evvel sterilizasyon tekniği kullandığını anlatan Blackley, mayaya daha sonra yağ ve su eklediğini, pişirildiğinde ‘harika bir aromayla şıkça kabardığını’ söyleyerek deneyiminin sonuçlarını çevre medyadan paylaşan Blackley;  “Yenmesinin müsait olup olmadığını onaylamak için örnekler daha çok araştırılmalı” dedi.

Mısırlıların çok sevdiği ekmeği tekrar yaratabileceğini fark ettiğini belirten Blackley, “Eğlence ve deneme için bu ekmek sıradan mayalı ekmeğin pişirildiği fırında pişirildi. Gelgelelim Mısırlılar üzere pişirmek için önümüzdeki birkaç ay için gerekli aletleri geliştiriyoruz. Süreç çok karmaşık zira bu bedelli örnekleri kirletmeden toplamamamız gerekiyor” sözlerini kullandı.

Blackley, Love ve Bowman’ın örnekleri gelecek sene tahlil edeceklerini de söyledi.  

 
 
 
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. 4 bin 500 yıllık mayadan ekmek pişirdiler için yorumda bulun

    4 bin 500 yıllık mayadan ekmek pişirdiler için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak 4 bin 500 yıllık mayadan ekmek pişirdiler için ilk yorumu yapabilirsin.